Lehóczky Zoltán írása
A nyílt forráskódban gondolkodás, modern webalkalmazások fejlesztése és oktatások biztosítása egyetemi és állami klienseknek – ez jellemzi a webfejlesztési szakmában régóta jelenlévő fiatalok által frissen alapított Lombiq Technologies Kft.-t
A Lombiq jelenleg elsősorban Orchard alapú webfejlesztési projektekre és ehhez kapcsolódó oktatásra fókuszál. Ugyanakkor tevékenységünket már a közeljövőben ki szándékozzuk bővíteni a webfejlesztésen túli technológiai területek felé is.
A Lombiq alapítói, Lehóczky Zoltán és Farkas Zs. Benedek nem ismeretlenek a hazai NLP meetupok közönségének sem: Zoltán a februári NLP Meetupon bemutatta Associativy nevű asszociatív gráf alapú tudásbázis-rendszerét, Benedekkel pedig az inkLink hackercsapatának keménymagját alkották.
De mi is az Orchard?
Az Orchard egy nyílt forráskódú, közösség által irányított, modern webes tartalomkezelő keretrendszer-projekt: vagyis egyrészt tartalomkezelő rendszer, melyben megtalálhatók olyan általános funkciók, mint a lapok létrehozása vagy a felhasználókezelés, másrészt webes keretrendszer is, melyre a szoftverfejlesztők bármilyen webalkalmazást felépíthetnek.
Mivel C#-ban írták meg, az Orchard a Microsoft webes infrastruktúráján (azon belül az ASP.NET MVC keretrendszeren) fut.
Miért nyílt forráskód? Miért Orchard?
A nyílt forráskódú szoftverek nem csak, hogy szabadon felhasználhatók, hanem mivel a program működését leíró forráskódot is publikálják, a működésük is módosítható. Mivel az Orchard keretrendszer is, ez nagyon fontos: így azok a programozók, akik Orchardra építenek alkalmazást, teljes mértékben beleláthatnak keretrendszerük működésébe, olyan mértékben, ahogy zárt forrású szoftvereknél nem lehetséges. Sokszor pedig rengeteget segít a jó minőségű szoftver írásához az, ha „mögé tudunk lesni az absztrakciónak”, azaz meg tudjuk nézni, hogyan működik az általunk használt szoftver: ez nyílt forráskód esetében lehetséges.
Az Orchard tehát nyílt forráskódú, és ezt nagyon szeretjük benne: mivel a működését így megérhetjük, akár mi magunk is módosíthatunk rajta. Ha hibát találunk benne, vagy hiányzik egy funkció, nem csak várni tudunk, hanem tenni is. A Lombiq fejlesztői ténylegesen is sok tucatnyi javítást és funkcióbeli bővítést eszközöltek már az Orchardon (sőt, Zoltán azok közé tartozik, aki közvetlenül módosíthatja az Orchard rendszermagot is), így mi magunk is az Orchard fejlesztői közé tartozunk.
Ezen kívül az Orchard mint CMS rengeteg, és folyamatosan növekvő mennyiségű funkciót tartalmaz. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy ne az általános problémák megoldásával foglalkozzunk, hanem minden projektünknél arra tudjunk koncentrálni, ami a megrendelőnek szükséges. Mivel arra az Orchardra építünk, melyet programozók tucatjai fejlesztenek, olyan, mint ha ez a tucatnyi programozó is folyamatosan velünk dolgozva segítené a munkánkat – hiszen végül ez is történik.
Lombiq? Technologies?
A Lombiq-nál hiszünk a nyílt forráskódban és szeretünk Orchardra fejleszteni: Orchard fejlesztési munkáink és oktatási megbízásaink formalizálása céljából is alapítottuk a cégünket. Fiatalok vagyunk, tele ötletekkel, és úgy gondoltuk, hogy céges formában sokkal inkább meg tudjuk valósítani önálló projektjeinket is.
Egyelőre az Orchardhoz kötődő tevékenységünket építjük ki (ennek is van kifutása bőven, az Orchard egy fiatal rendszer), de a jövőben nem csak Orcharddal szándékozunk foglalkozni, hiszen rengeteg más is érdekel bennünket. Technológia? Az jöhet.
Közösséget építünk
Tudjuk, hogy a nyílt forráskód kooperatív világa csak akkor működik, ha vissza is adunk: a Lombiq ezért folyamatosan tesz az Orchardért, mert úgy gondoljuk, hogy egy olyan hasznos rendszer, amivel csökkenteni lehet a webfejlesztési projektekre fordított energiát. Ezért még régebben elkezdtük építeni az Orchard magyar közösségét (majd angol blogot is indítottunk hozzá), kiadtunk tucatnyi nyílt forráskódú Orchard modult, nem rég elindítottuk Orchard oktatási oldalunkat, az Orchard Dojo-t és előadóként részt vettünk az első és részt veszünk a második Orchard konferencián.
Kihívásokra készen
Nyílt forráskódú óriások vállán állunk azért, hogy ügyfeleink ne a spanyolviasz feltalálásáért, hanem csak az érdekükben végzett munkáért fizessenek. Ismerjük a rendszereket, amikkel dolgozunk és szeretünk újat alkotni: ezért is fejlesztünk szoftvert.