Mi is valójában a ChatGPT?
Kezdjük az elnevezéssel! A Chat elnevezés használata ma már szinte magától értetődő a(z online) csevegésekre és itt gondolhatunk a chatbotok-ra is, amelyek ma már számos weboldalon elérhetőek és egyre hatékonyabban látják el többek között az ügyfélszolgálat- és tájékoztatás szerepét. Az elnevezés GPT utótagja a Generative Pre-trained Transformer szó rövidítése, amely jelen esetben egy hatalmas nyelvi modellt jelent, amely mélytanulásos módszert alkalmaz szövegek generálására. Ez a modell emberek által megírt szövegeken került trénelésre (többek között könyvek, szócikkek, online tartalmak segítségével).
Ki fejlesztette ki?
A 2022 novemberében élesben útjára indított ChatGPT-t a 2015-ben alapított OpenAI nevű cég fejlesztette ki, amelynek fő mecénásai között találjuk például Elon Musk-ot is. A vállalatba 2019-ben szállt be a MicroSoft, méghozzá egy 1 milliárd dollár összegű befektetéssel.
Ki használhatja?
Jelenleg a ChatGPT-t minden online eléréssel rendelkező személy használhatja, ráadásul ingyenesen. Ehhez csak regisztrálni kell a ChatGPT oldalán. Remélhetőleg ez az ingyenes verzió sokáig elérhető marad, hiszen számos területen igen hasznos a rendszer használata.
válaszol a "gép"
Mire jó valójában?
A ChatGPT-t számos módon használhatjuk. A megoldás alkalmas beszélgetésre (csevegésre), segít az információk megtalálásában, de akár verset vagy házi feladatot is képes “írni”. Azt, hogy mindezt milyen hatékonysággal és pontossággal teszi, azt minden felhasználó maga döntse el. Természetesen a ChatGPT sem tévedhetetlen, ezért érdemes a megoldás által generált válaszok, tartalmak, információk ellenőrzése, akár egy webes keresőmotor használatával és további online források kontroll jellegű használatával.
A megoldás használatához elég egy gyors regisztráció a ChatGPT oldalán és már kezdődhet is a csevegés, információszerzés, vagy éppen egy esszé megírása. Ahhoz azonban, hogy megfelelően tudjuk kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket, érdemes többféle módon és “érthető módon” próbálkozni. A felhasználó beállíthat mennyiségi korlátozást, vagy éppen kérhet több információt vagy fogalmazási stílusban történő változtatást.
Néhány terület, ahol kimondottan hasznos a ChatGPT:
- információgyűjtés
- szövegírás
- ötletek gyűjtése
- további nyelvi feladatok (summázás, lényeg kiemelése, fordítás).
Amire érdemes odafigyelni
A ChatGPT elindulása óta számtalan mémnek adott már táptalajt, mivel válaszaiban ordító tévedések is lehetnek, ezért valóban érdemes további információforrásokat is bevonni, különösen, ha egy komoly szakmai tartalom létrehozása a cél. A megoldás használata bár jelentős segítség az információgyűjtés és a szövegírás (inkább generálás) területén, de egyúttal alkalmas arra is, hogy még kisebb mértékben használjuk saját szürkeállományunkat. Ez pedig jelentős veszélyt rejt magában, különösen a fiatalabb generáció esetében, hiszen ők már így is egy “elkényelmesedettebb” helyzetben vannak és nőnek fel. Szóval: a házi feladatot érdemes saját maguknak elvégezni, illetve kötelességük meggyőzödni például egy beadandó esszé valóságtartalmáról is. A többiben persze segítségül lehet hívni a ChatGPT-t.