HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Mire jó a ChatGPT?

2023.03.21. 10:06 Szerző: Hódi Péter Címkék: chat keresés nyelvészet internetes keresés keresés jövője alternatív keresőfelület nyelvtechnológia Microsoft elon musk chatbot deep learning OpenAI ChatGPT

Mi is valójában a ChatGPT?

Kezdjük az elnevezéssel! A Chat elnevezés használata ma már szinte magától értetődő a(z online) csevegésekre és itt gondolhatunk a chatbotok-ra is, amelyek ma már számos weboldalon elérhetőek és egyre hatékonyabban látják el többek között az ügyfélszolgálat- és tájékoztatás szerepét. Az elnevezés GPT utótagja a Generative Pre-trained Transformer szó rövidítése, amely jelen esetben egy hatalmas nyelvi modellt jelent, amely mélytanulásos módszert alkalmaz szövegek generálására. Ez a modell emberek által megírt szövegeken került trénelésre (többek között könyvek, szócikkek, online tartalmak segítségével).

chatgpt.jpg

Ki fejlesztette ki?

A 2022 novemberében élesben útjára indított ChatGPT-t a 2015-ben alapított OpenAI nevű cég fejlesztette ki, amelynek fő mecénásai között találjuk például Elon Musk-ot is. A vállalatba 2019-ben szállt be a MicroSoft, méghozzá egy 1 milliárd dollár összegű befektetéssel.

Ki használhatja?

Jelenleg a ChatGPT-t minden online eléréssel rendelkező személy használhatja, ráadásul ingyenesen. Ehhez csak regisztrálni kell a ChatGPT oldalán. Remélhetőleg ez az ingyenes verzió sokáig elérhető marad, hiszen számos területen igen hasznos a rendszer használata.

mire_jo_a_chatgpt.jpg

válaszol a "gép"

Mire jó valójában?

A ChatGPT-t számos módon használhatjuk. A megoldás alkalmas beszélgetésre (csevegésre), segít az információk megtalálásában, de akár verset vagy házi feladatot is képes “írni”. Azt, hogy mindezt milyen hatékonysággal és pontossággal teszi, azt minden felhasználó maga döntse el. Természetesen a ChatGPT sem tévedhetetlen, ezért érdemes a megoldás által generált válaszok, tartalmak, információk ellenőrzése, akár egy webes keresőmotor használatával és további online források kontroll jellegű használatával.
A megoldás használatához elég egy gyors regisztráció a ChatGPT oldalán és már kezdődhet is a csevegés, információszerzés, vagy éppen egy esszé megírása. Ahhoz azonban, hogy megfelelően tudjuk kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket, érdemes többféle módon és “érthető módon” próbálkozni. A felhasználó beállíthat mennyiségi korlátozást, vagy éppen kérhet több információt vagy fogalmazási stílusban történő változtatást.

Néhány terület, ahol kimondottan hasznos a ChatGPT:

  • információgyűjtés
  • szövegírás
  • ötletek gyűjtése
  • további nyelvi feladatok (summázás, lényeg kiemelése, fordítás).

chatgpt_2.jpg

Amire érdemes odafigyelni

A ChatGPT elindulása óta számtalan mémnek adott már táptalajt, mivel válaszaiban ordító tévedések is lehetnek, ezért valóban érdemes további információforrásokat is bevonni, különösen, ha egy komoly szakmai tartalom létrehozása a cél. A megoldás használata bár jelentős segítség az információgyűjtés és a szövegírás (inkább generálás) területén, de egyúttal alkalmas arra is, hogy még kisebb mértékben használjuk saját szürkeállományunkat. Ez pedig jelentős veszélyt rejt magában, különösen a fiatalabb generáció esetében, hiszen ők már így is egy “elkényelmesedettebb” helyzetben vannak és nőnek fel. Szóval: a házi feladatot érdemes saját maguknak elvégezni, illetve kötelességük meggyőzödni például egy beadandó esszé valóságtartalmáról is. A többiben persze segítségül lehet hívni a ChatGPT-t.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr7018076738

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása