Már régóta tudjuk, hogy a kockázatok és mellékhatások tekintetében feltétlenül meg kell kérdeznünk kezelőorvosunkat, de vajon az internetes egészségügyi információknak nem lehet valamilyen mellékhatása? A Microsoft Research most novemberben publikált kutatási eredménye szerint nagyon is.
Azt találták, az internetnek megvan az a veszélye, hogy akiknek nincs orvosi, egészségügyi képzettségük, túlságosan is félni kezdenek valamilyen képzelt betegségtől. Különösen igaz ez akkor, ha öndiagnózisba kezdenek, vagyis maguk próbálják megállapítani a pontos betegségüket a tüneteik alapján. A jelenséget cyberchondria névvel illették a hipochondria mintájára.
A internetes keresés különösen félresikerülhet, mert könnyebben rátalálhatnak egészen ritka vagy súlyos betegségekre is, amelyeknek teljesen hétköznapi tünetei vannak, és aztán az erre hajlamosak könnyen be is képzelik azt maguknak.
Végül három jótanács egészségügyi információk kereséséhez:
- Igyekezzünk meggyőződni az olvasottak forrásának megalapozottságáról. Az interneten sok hiteltelen, megbízhatatlan információ is fellelhető. Különösen legyünk óvatosak akkor ha az információközlő anyagilag közvetlenül érdekelt a kérdésben. (Pl. Mérlegeljük mennyire várhatunk teljeskörű tájékoztatást a kozmetikai kezelések mellékhatásairól egy kozmetika honlapján)
- Nézzük meg mikori keltezésű az információ (minél újabb, annál jobb).
- Keressünk olyan helyen, ahol csak ellenőrzött forrásokból találunk meg lapokat. Ilyen angol nyelven például a HealthLine, vagy magyarul az általunk fejlesztett dokim kereső.