Januárunk igen hasznosan és kellemesen zártuk Szegeden, a tizenharmadik alkalommal megrendezésre kerülő Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferencián. A Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoportjának szervezésében az ország kutatói évről évre lehetőséget kapnak, hogy bemutassák a nyelvtechnológia területén végzett kutatásaikat és eredményeiket megismertessék a nagyközönséggel.
Az esemény fő célja az elvégzett vagy folyamatban lévő kutatások és fejlesztések legaktuálisabb eredményeinek bemutatása, de mindemellett lehetőséget ad hallgatói projektek, illetve a nyelvtechnológia ipari alkalmazásainak ismertetésére is. Az MSZNY szinte egyedüliként áll a hazai tudományos konferenciák között, ahol a számítógépes nyelvészeté a főszerep, ezért nem csak a kutatókat, de azokat is nagy számban vonzza, akik információt vagy betekintést szeretnének kapni a legújabb fejlesztésekről, vagy a hazai nyelvtechnológia helyzetéről.
Mi teljes gőzzel igyekeztünk az összes folyamatban lévő és bemutatott kutatás megismerésére, de természetesen nem felejtettük el magunkat jól érezni sem! És mivel tudományosan bizonyított tény, hogy mai vizuális világunkban az agyunk szívesebben fogad be vizuális anyagokat, élménybeszámolónkat képekkel is elláttuk.
A két naposra tervezett konferencián az idei évben igen sokszínű prezentációkat láttunk, melyek témája szintén széles skálán mozgott. A megnyitót követően egy irodalmár előadását hallgathattuk meg a filológia szerepéről az információs társadalomban, majd pedig az információkinyerés legaktuálisabb alkalmazásairól kaptunk ismertetőt.
A nap második felében az e-magyar szekción belül különböző elemző és szövegfeldolgozó eszközök fejlesztéseibe nyertünk bepillantást, majd egy kötelező kávészünet után a laptopos bemutatók világa varázsolt el minket, ami után pedig beszédtechnológiával zártuk a napot.
Az igazi megmérettetés a konferencia második napján várt minket, hiszen ekkor mutattuk be prezentációinkat és poszterünket. A szentiment szekció keretein belül két cikkünk, először Drávucz Fanni, Szabó Martina Katalin és Vincze Veronika szerzőségében a Szentiment- és emóciószótárak eredményességének mérése emóció- és szentimentkorpuszokon...
majd pedig Szabó Martina Katalin, Nyíri Zsófi, Morvay Gergely és Lázár Bernadett: A szentimentérték módosulásának vizsgálata szemantikai–pragmatikai szempontból annotált korpuszon cím alatt futó kutatásaink mai eredményeit vittük az érdeklődök elé.
Mivel ennyivel nem elégedtünk meg, poszterrel és laptopos bemutatóval is szórakoztattok a tisztelt közönséget, Balogh Kitti, Fülöp Nóra és Szabó Martina Katalin jóvoltából, akik A 2016-os tanártüntetések szövegeinek feldolgozása és adatvizualizációja interaktív dashboard segítségével elnevezésű projektjükkel mindkét szekcióban helyet kaptak.
Dashboardunk...
... és poszterünk.
Köszönjük mindenkinek, aki meghallgatott minket, teljes szívből reméljük, hogy jövőre ugyanitt, ugyanekkor találkozunk! Mi biztosan itt leszünk!