NBA: nem csak a sportról szól
Az NBA - az észak-amerikai profi kosárlabdaliga, amely a világ legjelentősebb férfi kosárlabda-bajnoksága - mára már nem kizárólag a sportról és az üzletről szól, hanem az adatok gyűjtéséről és feldolgozásáról is.
Bár a big data megoldásokat néhány évvel ezelőttig jellemzően az üzleti cégek, a tőzsdei kereskedők, az egészségügyi vállalatok alkalmazták főként prediktív célokkal, addig mára világossá vált, hogy a statisztikák és a valós idejű adatok komoly előnyt jelentenek a sport világában is Ezek komoly segítséget nyújtanak a csapatok, de akár az egyéni sportolók számára is abban, hogy elérjék céljukat: a győzelmet. Nincs ez másként az NBA-ben sem, ahol ma már szinte minden csapatnak van külön adatelemző részlege.
A Moreyball története
2002-ben Daryl Morey maga mögött hagyta a világ egyik legnagyobb globális stratégiai tanácsadó szervezeténél kiépített karrierjét, ahol is sportelemzésre szakosodott konzultációkat kínált. Innen Morey a kosárlabda világába lépett át, ahol a Boston Celticsnél a működésért felelős alelnöki pozíciót töltötte be.
Négy évvel később a Houston Rocketshez igazolt, ahol az NBA történetének első olyan általános igazgatója lett, aki "nem klasszikus kosárlabdás háttérrel" rendelkezett. Morey részese volt annak a lépésnek, amellyel a Rockets a fejlett adatelemzést a scouting és az edzőképzés keretébe illesztette.
A Moreyball kifejezés (adatelemezés alapú játékmegközelítés) azonban ennél jóval többet takar, hiszen Morey arra is rájött, hogy a kosárlabda-statisztikák remekül hasznosíthatóak a támadójáték javítása érdekében. A többi már történelem…
Adatelemzés és az NBA
Az NBA csapatok hatalmas összegeket fektetnek be nagy adatelemző cégekbe és technológiákba, hogy azok győzelemre segítsék őket. Az olyan cégek, mint a STATS segítenek az edzőknek és a sportszakembereknek a játék elemzésében azáltal, hogy a mérkőzések alatt kamerák segítségével összesítik és elemzik a játékosok mozgását és pozícióit. A technológia több síkban követi a labdát és a sportolókat, kiszámítva a játékosok közötti távolságokat és a sebességeket. A rendszer emellett labdabirtoklási információkat is szolgáltat. Mindeközben a STATS ezt a hatalmas mennyiségű adatot egy olyan platformmá alakítja át, amely az edzők és a játékosok számára könnyen érthető és használható. A valós idejű információk felhasználhatóak a játék közbeni döntések meghozatalához vagy akár a későbbi edzésgyakorlatok testre szabásához is.
"Idén jobb csapat leszünk. Ezt az analitikából tudjuk". - mondta Rick Carlisle, a Dallas Mavericks, egy olyan NBA-csapat - edzője, amely komoly összegeket fektetett be a big data technológiába.
A gyűjtött adatok a pályán kívül a szurkolóknak is segítenek jobban megérteni a játékot. Például a Los Angeles Clippers olyan big data technológiába fektetett be nemrégiben, amely grafikák és összetett statisztikák kombinációját mutatja be a nézők feje fölött lévő óriási kijelzőkön, hogy a szurkolók azok segítségével elemezhessék az eseményeket.
óriáskijelző az Orlando Magic stadionjának mennyezetén
A fentiekből látható, hogy az adatelemzés “rárúgta az ajtót” a sportra, különösképp igaz ez a világ legnépszerűbb ligáira, köztük az NBA-re is.
Amennyiben többet szeretne megtudni a témáról, kérjük olvassa el a Bentley University oldalán megjelent angol nyelvű cikket, amely jelen blogbejegyzésünk alapjául is szolgált!