Örömmel tudatjuk, hogy az idei évben is megrendezésre kerülő XI. Alkalmazott Nyelvészeti Doktorandusz Konferencián (http://www.nytud.hu/alknyelvdok17/) a Precognox csapata is képviselteti magát.
A konferencia célja, hogy lehetőséget teremtsen az alkalmazott nyelvészet területén végzett magas szintű doktori kutatások bemutatására, a különböző témákban felmerülő kutatási kérdések és problémák megvitatására és a kutatók egymással, valamint a szakma többi képviselőjével folytatott tudományos kommunikációjának elősegítésére. Bízunk benne, hogy az elmúlt időszakban végzett kutatásaink színesítik majd az esemény palettáját és hozzájárulnak annak szívonalához. A konferencia ismételten a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetében (1068, Budapest, Benczúr u. 33.) kerül megrendezésre február 3-án, ahol az alábbi előadásainkat hallgathatják meg az érdeklődők:
A 2. szekcióban (10:45 - 12:05):
- A negatív emotív elemek vizsgálata a nemek közötti nyelvhasználati különbségek szempontjából (Szabó Martina Katalin, Lázár Bernadett, Nyíri Zsófi és Morvay Gergely)
Az előadás a negatív emotív szemantikai tartalmú elemeket vizsgálja egy magyar nyelvű twitter-korpuszban, a női és férfi nyelvhasználati különbségekre fókuszálva. A vizsgálat előtt azt feltételeztük, hogy a negatív emotív elemek használatában jelentős nemek közötti eltérést fogunk tapasztalni, és az eltérés több szinten is számottevő lesz. Másképpen, a férfiak és a nők nem azonos gyakorisággal élnek a vizsgált kifejezésekkel fokozó elem, valamint szentimentkifejezés funkciójában, továbbá nem azonos gyakorisággal használják az egyes elemeket sem. Ízelítőként közzétesszük két kördiagrammunkat!
A nők korpuszában előforduló fokozó szerepű elemek gyakorisági megoszlása:
A férfiak korpuszában előforduló fokozó szerepű elemek gyakorisági megoszlása:
Hogy a vizsgálódásaink során beigazolódtak-e hipotéziseink, és amennyiben igen, akkor melyik nemnek milyen fokozó szavak használata tűnik csábítóbbnak, azt a konferencián megtudhatják!
A 3. szekcióban (14:00 - 15:20):
- A beszélői szubjektivitás vizsgálata szentiment- és emóciókorpuszokon (Szabó Martina Katalin, Drávucz Fanni)
- Negatív emotív szemantikai tartalmú fokozó elemek vizsgálata az angol–orosz és orosz–angol fordítás tükrében (Szabó Martina Katalin, Nyíri Zsófi és Lázár Bernadett)
Az elsőként bemutatandó kutatásunk alapját egy korábbi elemzésünk képezi, amely során szentimentszótárak segítségével emóciókorpuszt, és emóciószótárak segítségével szentimentkorpuszt vizsgáltunk. Megállapítottuk, hogy a szentimentkorpuszunkban annotált szentimenteknek csupán negyede volt jelezhető az emóciószótárainkkal. E tapasztalat alapján úgy döntöttünk, megvizsgáljuk, vajon a szentimentek, az emóciók, valamint a beszélői szubjektivitás milyen összefüggései tárhatóak fel automatikus eszközökkel. A konferencián bővebben ismertetjük az elemzésre általunk kiválasztott módszert, és természetesen a kapott eredményeket is.
A negatív emótív szemantikai tartalmú fokozó elemekkel való ismeretségünk sem érhet véget, ezúttal azokat angolról oroszra és oroszról angolra történő fordítás szempontjából vizsgáltuk meg. Előadásunkat több szempontból is hiánypótlónak tekintjük, hiszen nincs tudomásunk más olyan dolgozatról, amely a negatív emotív fokozó elemeket a fordítási műveletek, illetve lehetőségek szempontjából vizsgálat tárgyává tenné. Mi ezt most megtettük, és ha elsőkézből az elsők között kíván a részletes, korpuszból származó példák segítségével reprezentált és alátámasztott eredményekkel megismerkedni, örömmel látjuk pénteki prezentációnkon!
Amennyiben előadásaink rövid ismeretetői felkeltették érdeklődésüket, jöjjenek el Önök is, találkozzunk a XI. Alkalmazott Nyelvészeti Doktorandusz Konferencián február 3-án pénteken!