A Google már régóta bevezette az ún. faktuális kereséseknél (pl. időjárás, részvényárfolyam stb.) a kis infódobozokat, melyek a találatok felett helyezkednek el, ill. azoktól jobbra a Knowledge Graph-ból kinyert adatok kaptak helyet a közelmúltban. Az elmúlt hónapokban ez így elénk tárt adatok köre tovább bővült a Google Ngram lexikai és a Google Public Data Explorer nyílt adataival.
Ha pl. a magyar GDP adatokat keressük, a találatok felett megjelenik egy szép grafikon, ennek alján az "Explore more" linkkel. Az infódoboz mellett pedig ott a már megszokott Knowledge Graph-ból kinyert adat, ami szintén nagyon hasznos (ha pl. a magyar GDP helyett Tuvalura vagy egyéb egzotikus országra keresünk).
Az "Explore more" gombra kattintva a Google Public Data Explorer oldalán találjuk magunkat, ahol több kapcsolódó adatot is találhatunk és alapvető vizualizációs eszközök is a rendelkezésünkre állnak.
Az Ngram projekt adatai nem jelennek meg minden keresésnél, csak akkor ha a Google feltételezi, hogy a szó jelentése érdekelheti a felhasználót (valószínűleg ezt a szavak gyakorisága és a keresők kattintási statisztikái határozzák meg). Az infódobozban a szó elsődleges jelentése jelenik meg, a lefele nyílra kattintva kapunk további információkat.
A további információk között a szó eredetét találjuk és megtekinthetjük Ngram korpuszon mért gyakoriságát egy idősoron, továbbá a Google Translate segítségével lekérhetjük egyes nyelveken az adott szó megfelelőjét. (Minden rendes korpusznyelvész álma válik ezzel valóra, hiszen úgy tűnik a Google szerint ezen adatok érdeklik az embereket!)
A faktuális válaszok megjelenésével egyre inkább úgy tűnik, hogy a keresők hagyományos szerepük mellé igyekeznek amolyan információfelfedező platformmá válni. Mi ennek csak örülni tudunk!