A Google Knowledge Graph-ról egyre több hír kerül napvilágra, nemrég a Mashable számolt be róla. Utánna jártunk mi van a háttérben és mit várhatunk ettől a technológiától.
A szemantikus web a kétezres évek elején még csak álom volt, blogunkon is bemutatott linkelt adatok gyűjtése még nem indult el ekkor és még öt-hat évvel ezelőtt is sokan szkeptikusak voltak a program sikerét illetően. 2006-ban alapították meg lelkes szemantikus web szakemberek a Metaweb-et, ami azt a célt tűzte maga elé hogy szemantikus formában gyűjt adatokat (bármiről!) lelkes felhasználók segítségére támaszkodva. Ennek eredménye lett a Freebase adatbázis. Ez tkp. egy ún. entitás gráf, azaz az egyes elemek és a közöttük fenálló kapcsolatok egy gráf alapú reprezentációban tárolódnak a cég szerverein. Az elnevezés jelzi hogy nem teljesen klasszikus linkelt adatokról van szó, de a különbség a felhasználó szempontjából nüansznyi.
2010-ben a Google megvásárolta a Metawebet, de a Freebase továbbra is szabadon hozzáférhető maradt. Soka úgy gondolták hogy ezzel egyrészt fényezni akarja magát, mások szerint csupán acqui-hire azaz a tehetséges alkalmazottak átvétele állt. A Freebase használhatóságát a keresésben nagyon jól szemlélteti Freebase Parallax projekt:
Látható hogy sok esetben a Google vagy nem ad megfelelő választ keresésünkre, vagy pedig nagyon nehéz összeszedegetni az információmorzsákat a találatokból. Ezt gondolta tovább a Ubiquity + Freebase koncepciója, mely a Firefox-ot természetes nyelvi parancsok értelmezésével felruházó Ubiquity kiegészítőt köti össze a Freebase adatbázissal. Az eredmény pedig elképesztő:
Freebase + Ubiquity from spencer cooly on Vimeo.
A Knowledge Graph a Freebase-re építve, de immár automatikus módszereket és a neten fellelhető nyilvános és fizetős linkelt adatbázisokat is felhasználva elkezdett kiépíteni egy sokkal nagyobb és összetettebb gráf adatbázist. A fenti koncepciók már önmagukban is meggyőzőek, izgatottan várjuk mi jöhet még.