HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Context is King : A kontextus mindent visz

2014.01.17. 08:00 Szerző: Kereso75 Címkék: mobil kontextus

A kontextus már ma is sokszor elérhető és pontosítható, használatával pedig minőségibb mobilos szolgáltatásokat lehet építeni. Léteznek eszközök, kezdjétek el használni őket, még ha pontosan nem is látszik először, hogyan lehetne őket hasznosítani! Ahogy Tony Stark mondta, Sometimes you gotta run before you can walk! Nézzük pár példát a kontextus használatára!

 

Az élet telis-tele van kétértelműséggel

1213 őszén magyar főurakból álló csoport merényletet hajtott végre II. András felesége, Gertrúd ellen. A felkelés oka, hogy öccsét, Ottót kalocsai érsekké akarta kinevezni. Petur bán és az ország nádora, Bánk bán a merénylet előtt kikérték az esztergomi érsek, Merániai János tanácsát. A főpap két tűz közé került. Egyrészt Ottó kinevezése veszélyeztette a főpapi rangját és minden más kiváltságát. Előnyös lett volna a felkelők közé állnia. Másrészt a gyilkosságban való részvételért nemcsak magas rangját, de életét is elvesztette volna. Így hát azt tette, ami miatt a politikusok védőszentté is avathatnák: megalkotta híressé vált kétértelmű válaszát:

  • Reginam occidere nolite timere bonum est si omnes consentiunt ego non contradico

Melynek két olvasata is lehetséges:

  • A királynét megölni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem, ellenzem
  • A királynét megölni nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem ellenzem.

Persze a szituációnak megfelelő olvasatot választotta később János, azaz az ellenzőt, s ezzel tisztázta is magát (bővebben l. a Wikipedia vonatkozó szócikkét). Számunkra a lényeg az, hogy jelentést nem olyan könnyű csak a szavak egymás utániságából megállapítani. Ez régen volt, de ma is találkozunk hasonló esetekkel, akár a mindennapokban.

man_hoovering_main.jpg

Egy családban gyakran szegezi a feleség férjének a kérdést: „Nem szeretnél felporszívózni?” A naiv férj azt gondolná az a mondat kérdő, esetleg óhajtó. Rossz válasz… Ez általában annyit tesz; porszívózz fel! Legalábbis, ha az embert a párja kérdezi otthon. De jelentheti azt is, hogy „Én mosogatok, te pedig porszívózhatsz.” A legritkább esetben jelenti azt, hogy „Ha éppen van kedved és szeretnél, akkor porszívózhatsz”. De legyünk tudományosak: a fenti mondat alapvetően nem eldöntendő kérdés, az elsődleges nyelvtani jelentés ellenére. Mondhatjuk úgy is, hogy a szemantikát a kontextus határozza meg. A jelentést a szövegkörnyezet nagyban befolyásolja. Hogy mikor mit jelent egy mondat, egy cselekvés, egy keresőkérdés, azt a kontextus pontosítja – ki, mikor, hol, hogyan és milyen körülmények között mondja.

 

Context is King – a kontextus minden

Context-is-king-1024x768.jpg

A fenti példákkal arra szerettünk volna rávilágítani, hogy mikor mit jelent egy mondat, egy cselekvés, egy keresőkérdés, azt a kontextus pontosítja – ki, mikor, hol, hogyan és milyen körülmények között mondja. Ha kereséssel foglalkozol, ezt semmiképpen nem hagyhatod figyelmen kívül. Van azonban két nagyszerű hírünk: 1) a kontextus nem csak a keresésnél fontos, hanem sok más mobilalkalmazás fejlesztésénél, 2) soha ennyit nem tudtunk arról, aki a szoftverünket használja, mint a mobilok korában. A telefon szenzorai segítenek nekünk megtalálni a kontextust, ami ezért minden mobilalkalmazás esetében felmérhető.

 

Tudom, mit teszel jövő nyáron

bal.jpg

Barabási Albert László kutatásai óta mást is tudunk. Leírta, hogy egy mobil mozgását az időben kellő ideig figyelve 90% feletti valószínűséggel megmondható, hogy hol lesz az adott mobilkészülék a közeljövő egy időpontjában - persze a tulajdonosával együtt. Mondhatnánk, hogy a telefon adott esetben nem csak azt tudja, hol vagyok, de azt is, hová akarok menni….

brain.jpg

Nagyon nagy előrelépés mindez. A keresés alapvető problémája és legrégibb kérdéseink egyikére ad legalább részleges választ. A keresők azért nem tudnak jobb választ adni a kérdéseinkre, mert nem ismerik a szándékunkat abban a pillanatban, amikor a kérdésünket megfogalmazzuk. Egy zárt rendszer agyunk a keresőrendszer számára ilyen szempontból. Ugyanazon keresési kifejezés más és más jelentést hordozhat a fejünkben, ahová egyelőre a számítógép nem igazán lát be. Vagy nem látott be eddig. A mobilunk annyi mindent tudhat rólunk, hogy kinyitja ezt a kaput.

 

Az ember és gép közötti kommunikációval foglalkozók válasza erre a problémára a kontextus! A mobileszközök és egyébként a közösségi oldalak is óriási előrehaladást jelentenek. A Facebook új keresőjét, a Graph Search-öt talán már a legtöbben használatba vettük. Elsőre nem tűnik nagy újdonságnak, de természetes nyelven tehetünk fel kérdéseket neki - és a kontextust is igyekszik megtalálni! Ha arra vagyok kíváncsi, mely miskolci éttermeket kedvelték ismerőseim, akkor kilistázza azokat, melyeket barátaim lájkoltak. Ha nincs az adott térségben ismerősöm, vagy nincs Facebook oldallal rendelkező étterem, akkor a Bing kereső találatait listázza a rendszer. Azaz a kontextus itt a helyzetem és az ismerősi köröm.

 

 

Természetesen a közösségi kapcsolatok kontextus pontosító ereje, nem csak a felhasználóknak, de a hirdetőknek is nagyon fontos. Nem véletlen tehát a Google+ pluszt életben tartó buzgalom. Még akkor is, ha a Google+ ma még mindig leginkább olyan, mint az otthoni fitneszgépek: Mindenkinek van, de senki sem használja.

google_hummingbird-580x334-2.jpg

A Google kereső legújabb Hummingbird updateje is ezt célozza. Minden hipochonder álma egy orvos ismerős. De ha jogi gondunk akad, szeretnénk gyorsan találni egy ismerős ügyvédet, aki válaszolna a kérdésünkre. Kedvenc hentesünk véleményét kérjük ki, hogy jó steaknek való húst szerezzünk be. A szakértők sajátos szótárat használnak és ismerik a szakszavak közötti hierarchiát. A keresőtől egyre inkább azt várjuk el, hogy ilyen szakértő tanácsadó legyen; lefordítsa a mi naiv szótárunkat az általa ismert hierarchiába és releváns választ adjon "civil" kérdésünkre. A Google frissítés nem csak megtalálja egy tartalom témáit, de ismeri az azok közötti hierarchiát is a Knowledge Graph-nak köszönhetően.

 

Ha a keresőben keresünk, és kapunk mondjuk 1 millió találatot, felmerülhet a kérdés. Most akkor a keresés után vagyok tényleg? Vagy még előtte? A Google újításai pontosan arra utalnak, hogy

  • egyre inkább válaszokat akar adni. Mobilon mindenképpen ez a cél. A kereső itt szinte biztos, hogy nem kutatni akar, hanem megoldást keres az aktuális problémájára.
  • a Google Now-hoz hasonlóan ki akarja szolgálni a felhasználót, a lehető legkevesebb, de legfontosabb információval.

A kontextus jó használata pontosan ezt segíti. A cél az, hogy minél kevesebb, de aktuális információt mutassunk. Legyünk minél fókuszáltabbak!

 

Arra is van már példa, hogyan keressünk lokációs alapon a közösségi médiában, a Geofeedia erre tesz kísérletet. Az alkalmazás segítségével gyorsan lehet területi alapú szűrést végezni több közösségi oldalon. Különösen hasznos, ha egy adott terület történéseit követjük, gondoljunk itt például a Twitter-forradalmakra.

 

Mi is készítettünk egy teszt kereső alkalmazást Android tabletre, amit beszéddel lehet vezérelni a Nuance eszközeit használva, és a Cylex cégadatbázisában keres. Az app megismeri a lokációs rövidítéseket, tehát segít eldönteni, hogy pl. Újlak Abaújlak vagy Alsóújlak akar-e lenni. Egyszerűen a közelebbi. Természetes nyelven lehet feltenni a kérdéseket neki, pl. hol van jó pizza Kaposváron? De mondhatom neki azt is, hogy „szállásra van szükségem a környéken” és megadja a szükséges információkat.

 

Lokáció alapú keresőt készít a magyarországi ESRI GiSearch, amely a weboldalakat járva helyinformációkat próbál összegyűjteni az adott oldalhoz kapcsolódóan és aztán azt használja fel a keresésnél.

page3.png

A jövő

Bár az előrejelzés nehéz dolog, különösen, ha a jövőről van szó. Mégis néhány gondolat a végén arról, mit hozhat a közeljövő:

  • A felismert kontextus részévé válthat az érzelem. Az arckifejezésre, vagy a nyelvhasználatra alapozva.
  • Felmerülhet a környezet monitorozása a háttérzajra alapozva főleg, mivel a képi információ felhasználása a személyiségi jogok miatt problematikus. Nem elég tudni például, hogy valaki a VAM Design Centerben van! Más a kontextus, ha valaki éppen egy előadást hallgat, s más, ha annak szünetében használja a telefonját.
  • De monitorozható lenne az asztmásoknál a légzés, vagy éppen egy súlyosan depressziós ember hanghordozása. Jelezve ezzel, ha a probléma azonnali beavatkozást igényel.
  • A beépíthető szenzorok száma szinte végtelennek látszik. Az iphone 5s-be ujjlenyomat szenzor került, de van már vérnyomás, vagy éppen EKG mérős szenzor is telefonhoz.
  • De fontos szempont lehet, a felhasználó mozgása is – állunk vagy mozgunk éppen? Milyen gyorsan mozog a felhasználó? Vonaton, buszon több információt adhatunk neki, de aki éppen gyalog keresi a legközelebbi postát, annak csak azt kell tudni, hogy balra vagy jobbra kell kanyarodnia éppen…

Az eszközök már adottak ahhoz, hogy a kontextust is megszerezzük. Azonban még nem igazán tudjuk ezeket használni, ezért kell sokat próbálkozni.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr995756228

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása