HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Mennyire érett a nyelvtechnológia ma?

2012.07.17. 12:00 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: nyelvtechnológia SaaS Neticle DiscoverText AlchemiAPI ConveyAPI

A nyelvtechnológiával szemben két szélsőséges nézettel találkozhatunk a leggyakrabban; az egyik szerint túl bonyolult feladat a nyelv megértése, a másik szerint hamarosan itt az áttörés és beszélgethetünk számítógépeinkkel. Az igazság valahol a két szélsőség között van. A nyolcvanas években a kezdeti lelkesedés alább hagyott és beköszöntött a mesterséges intelligencia tele, majd a Siri és a DragonGo megjelenése felfűtötte a várakozásokat. De mennyire érett ipar ma a nyelvtechnológia? Mit várhatunk tőle?

Cloud_computing_layers.png

Egy terület érettségének jó mértéke, hogy mennyire lehet termékesíteni a segítségével létrehozott alkalmazásokat. Ennek több szintje lehetséges. A mai trendeknek megfelelően egyre kevesebben jönnek ki "dobozos" szoftverrel, hiszen egy böngészőből elérhető alkalmazás egyszerre veszi le az előfizető válláról az infrastruktúra fenntartásának költségeit és teszi lehetetlenné az illegális szoftverterjesztést. Ezt a filozófiát nevezzük Software as a service, röviden SaaS megoldásoknak. A SaaS megoldások olyan komplett szoftveres szolgáltatások, melyek funkcionalitásukban megegyeznek a megszokott számítógépes alkalmazásokkal. Ilyenek pl. a Google Gmail, Drive, és Docs termékei. Hasonló filozófiát követnek az ún. Platform as a service, röviden PaaS és az Infrastructure as a service, röviden IaaS szolgáltatási modellek, a különbség közöttük a szolgáltatás kidolgozottsági szintjében rejlik. A PaaS modellben egy felhőalapú fejlesztési környezetet kínálnak, az IaaS pedig "csupán" a fejlesztéshez szükséges infrastruktúrát nyújtja. Közös vonásuk ezeknek a szolgáltatásoknak, hogy leveszik az infrastruktúra kezelésének és kiépítésének terhét a felhasználó válláról. A SaaS egy átlagos internetkapcsolattal rendelkező gépből "varázsol" a felhőalapú megoldásokkal egy hatékony eszközt, mellyel bárhonnét dolgozhatunk. A PaaS segítségével a fejlesztőknek nem kell a hardverrel bajlódniuk, sőt, egyre több szoftveres megoldást "készen", API-kon keresztül használhatnak fel. Az IaaS megkönnyíti a szükséges infrastruktúra kialakítását, nem kell törődni annak karbantartásával, és sok esetben csupán a használati idő alapján kell fizetni érte. Ilyen környezetben csak érett, bizonyított technológia jelenhet meg, a nyelvtechnológiának pedig sikerült ez.

A DiscoverText a közösségi média monitorozásában már bizonyított. Minden különösebb nyelvtechnológiai háttér nélkül alkalmazható a közösségi média monitorozására, véleményelemzésre és más egyéb érdekességre. A magyar piacon is megjelent már olyan szolgáltatás - a nemrég blogunkon is bemutatkozott Neticle - amely közel valós időben elemzi a magyar webet.

alchemy.png

Megjelentek a szövegelemzést API-n keresztül nyújtó szolgáltatások is. Az AlchemyAPI alapvető szövegelemzési feladatokat (nyelvfelismerés, kulcsszókinyerés, véleményelemzés, stb.) és szemantikus elemzést (relációk és fogalmak kinyerése) is kínál. Hatékonyságát bizonyítja, hogy egyre többen fizetnek elő az API-ra az ingyenes verzió kipróbálása után.

conveyapi.png

A ConveyAPI a napokban indul és arra vállalkozik, hogy a teljes szövegelemzési feladatsort (nlp pipeline) is elvégzi mint szolgáltatás, az adatok begyűjtésétől az elemzésig. Így az előfizetőnek egyáltalán nem kell törődnie a nyelvtechnológiai feladatokkal, csupán az adatok forrását kell meghatároznia, ezután az API elvégzi a dolgát és egy részletes jelentést nyújt át. A napjainkban divatos véleményelemzés mellett ez tartalmaz érzelmi elemzést,  intenzitás mérést, és relevancia szerinti rendezést.

A nyelvtechnológia még nem tört be látványosan a hétköznapjainkba. Persze ott van a szövegszerkesztők helyesírás-ellenőrzőiben, a mobiltelefonok prediktív billentyűzeteiben és a nagy keresőkben, de ezt már annyira megszoktuk, hogy észre se vesszük. A Siri és társai nagyon jó marketing eszközök, de használhatóságuk (és elérhetőségük) korlátozott. Azonban a döntéselőkészítésben, legyen szó marketingről, közvéleménykutatásról, vagy gazdasági elemzésekről, már nap mint nap szerepet kap a nyelvtechnológia.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr64659646

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása