HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Adatújságírás 1

2012.05.01. 12:00 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: média újságírás adatok adatújságírás

Nem tudunk úgy eltölteni egy napot olvasgatással, hogy ne fussunk bele egy aktuális siránkozásba arról, hogy haldoklik a print média, az online ingyenesség pedig az igénytelenség és a content farm-ok melegágya. Sajnos kevés szó esik arról (különösen hazánkban) hogy vannak akik nem sírnak, hanem cselekszenek és megpróbálják újragondolni az újságírást az internet és az adatok korában, ennek eredménye az adatújságírás.

Az adatújságírás egyik forrásának Adrian Holovaty (programozó/újságíró, a népszerű Django webprogramozási keretrendszer egyik megalkotója) A fundamental way newspaper site need to change esszéjét szokás tekinteni. Holovaty szerint ideje szakítani a „sztori centrikus”, azaz egy-egy történetet középpontba állító közlési formával mivel ez nem teszi lehetővé hogy a különböző platformokhoz tudjuk adaptálni a híreket. Egy hír magját a felhasznált adatok és azok alapvető elemzése alkotja, ezt a központi elemet tudjuk hordozni a print, mobil, webes és egyéb felületek között. Holovaty erről nem csak szépen tud írni, hanem Every Block oldalával elképzelését bizonyította is, ahol helyi híreket gyűjtenek csokorba az érdeklődők számára. Egy helyi hír általában nagyon helyhez kötött és a benne szereplő adatok is egy (viszonylag) szűk univerzumban értelmezhetőek, ez pedig egy számítógép számára nagyban megkönnyíti az automatikus feldolgozást. Azonban a lokális, adatcentrikus hírek csak egy kis szeletét teszik ki a hagyományos médiának is.

Manapság minden cég elkerülhetetlenül adatokat generál működése során, ezek feldolgozása az üzleti intelligencia területe. De van egy olyan terület ami szintén adatokkal dolgozik; az újságírás. A zsurnaliszták adatokkal dolgoznak (persze itt nem a bulvár médiára gondolok), alapesetben a gazdasági újságíró lételeme a gazdasági statisztika, de a sportújságíró sem lehet meg adatok nélkül, és hát egy riport is jó ha adatokkal van megtámogatva. Szerencsére a klasszikus újságírók nem azok a profithajhász, bezárkózó emberek és felismerték hogy a negyedik hatalmi ág is sokat tehet azzal a demokráciáért ha közzéteszi az általa összeszedett anyagokat. Ezt pedig a New York Times és a Guardian lapok profi módon tették meg. Nem csak egyszerűen letölthetővé tettek adatokat, hanem jól megtervezett API-kat hoztak létre erre.

A Guardian Datablog projektje a legjobb példa arra hogy nem kell programozónak válnia egy újságírónak ahhoz hogy adatokkal foglalkozzon. Minden cikk (vagy poszt?) alapja egy adathalmaz, ami külön le is tölthető. Az írások tulajdonképpen rövid elemzések, de nem mennek bele a technikai részletekbe. Az adatok "felmondását" elkerülik, inkább különféle (bárki számára elérhető) vizualizációs technikákat alkalmaznak hogy elmondják mi van az adatok mögött. Az embernek az a benyomása hogy ez egyrészt pofon egyszerű, de miért nem csinálják mások is ez? Miben különbözik ez a megközelítés a The Economist, vagy a HVG grafikáitól? Erre még nincs válasz. A Guardian nyomtatott verziójának olvasótábora rohmléptekben apad, az online változat olvasottsága nő és már többen Egyesült Királyságon kívül mint hazájában. Az online felület jövedelmezővététele kemény dió viszont ez az egyetlen járható út. A brit lapnál már elhatározták hogy a digitális verzió az irány adó (ez az ún. digital first irányelv) és keresik az új utakat..

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

1 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr1004411019

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

nagytv2141 · tvtenor.blog.hu 2012.05.29. 19:34:03

Újságoknál erre külön ember kéne. Ha készül ilyesmi, akkor többnyire külhoni infograph fordítása zajlik.
süti beállítások módosítása