Megoszlanak a vélemények a Google terjeszkedéséről, mindenesetre kétségtelen, hogy a web egyre nagyobb területére lép be. Legutóbbi „hódítása” a Freebase bekebelezése, ami valószínűleg nagy lépést fog jelenteni a szemantikus web terjedésében.
Mi a Freebase?
Egy ingyenesen hozzáférhető és szerkeszthető 12 millió entitást tartalmazó adatbázis, mely az egyes személyek, helyek, fogalmak különböző megjelenési formáját gyűjti össze, ahogy ezt egy látványos video jól szemlélteti.
A Freebase integrálása a Google keresőbe számos előnnyel, de bizonyára kevésbé látványos hátránnyal is jár. Az internet hatalmas fejlődése és az adatmennyiség növekedése során egyértelművé válik, hogy az adatok rendszerezése, elérhetősége csak akkor valósul meg, ha ehhez mindenki hozzáteszi a maga részét - ez azonban még nem egy elterjedt hozzáállás az internetes társadalomban sem. A Freebase egy nagyon hasznos kezdeményezés lenne, jelentősen egyszerűsítve az információ keresést, ahhoz viszont kétség nem fér, hogy míg a Google nevét szinte mindenki ismeri, a Freebase neve még a szakmabelieknek sem feltétlenül mond sokat. A kettő egyesülése reménykeltő abból a szempontból, hogy így talán többeknek érdeke lesz, hogy hozzájáruljanak a Freebase adatbázisának fejlesztéséhez, hiszen a „Google az már Google”… Nem is beszélve arról, hogy a hétköznapi, egyszerű felhasználók számára is több elérhető információ jelenne meg egy helyen, ha minél több oldal kihasználná a metaweb lehetőségeit.
Mit adhat konkrétan a Freebase a Google keresőjéhez?
Számos esetben látszanak már olyan eredmények egy-egy keresés során, melyek valamilyen intelligenciára, a kereső kifejezés megértésére utalnak. A Freebase integrálása során ez még tovább fejlődhet, olyan kérdésekre is lehetővé teszi az egyszerű keresőn keresztül kapható választ, mint a „20 év alatti new york-i színészek”.
Mint minden más, szabadon szerkeszthető tartalomnak, a Freebase-nek is hátránya, hogy az adatok minősége – különösen a nagy növekedés, és a most már 3 hónap helyett heti frissítés miatt – nem ellenőrizhető, így elkerülhetetlen, hogy időnként téves adatok, valótlan kapcsolatok is belekerülnek.
Mindezzel együtt egy újabb lehetőség a szemantikus web terjedésére és kihasználására, ami az internet következő generációjának alapja. Reméljük, hogy a Google óriása nem megenni fogja, hanem fejleszti és elérhetővé teszi mindezt a felhasználói közösség számára hosszútávon is.