HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Nyelvtechnológia gyűlöletbeszéd és genocídium ellen

2013.06.13. 08:00 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: gyűlöletbeszéd nyelvtechnológia Hatebase

A Hatebase projekt célja, hogy lehetővé tegye a gyűlöletbeszéd monitorozását a webes tartalmak körében. A kanadai Sentinel Project indította a gyűlöletbeszéd különböző formáit több nyelven is gyűjtő oldalt.

hatebase.png

De mi köze van a gyűlöletbeszédnek a népirtásokhoz? Sajnos a mindennapok része lenéző, sértő, vagy gyalázkodó megjegyzést hallani vagy éppen olvasni egyes kisebbségekről vagy szubkulturális csoportokról. A különbség a világ szerencsésebb és kevésbé szerencsés részei között a gyakoriságban mutatkozik meg. Ugyanakkor az is igaz, hogy önmagában a gyűlöletbeszéd megjelenése és elterjedése nem vezet genocídiumhoz minden egyes esetben. De ha fordítva nézzük a dolgot, azt láthatjuk, hogy minden népirtást megelőz egy olyan periódus, amikor az áldozatokról való beszédben megnő a pejoratív, degradáló kifejezések száma. Fontos továbbá megjegyezni, hogy a genocídium nem csak egy nép teljes kiirtását jelenti, maga a kísérlet arra, hogy részlegesen, akár fizikailag, akár kulturálisan eltüntessen valaki egy csoportot, már népirtásnak tekinthető. A Genocide Watch kutatásai szerint nyolc szakaszra osztható ennek  folyamata;

  • klasszifikáció, azaz megkülönböztetés szóban, bőrszín vagy viselet alapján stb.
  • szimbolizmus, azaz a mindennapi nyelvhasználatban élesen is megjelenik a klasszifikáció
  • dehumanizáció, azaz az emberiesség megtagadása a csoporttól
  • organizáció, azaz a szélsőséges csoportok szervezett formát öltenek
  • polarizáció, amikor egy extrém csoport már többé-kevésbé szabadon hangoztathatja nézeteit a veszélyeztetett csoporttal kapcsolatban
  • készülődés, ahogy egyre nagyobb teret nyernek a szélsőséges eszmék, úgy egyesek elkezdenek felkészülni a népirtás kivitelezésére is
  • végrehajtás, a tényleges népirtás
  • tagadás, a népirtás tényének tagadása, jelentőségének lekicsinylése az események után

A gyűlöletbeszéd monitorozása különösen a második lépcsőben fontos, hiszen egyfajta figyelmeztetés lehet, hogy hamarosan megtörténik a dehumanizáció és a polarizáció. A Hatebase jelenlegi formájában az írásos, azon belül is a webes tartalmak monitorozására alkalmas korlátozottan. Jelenleg ugyanis nagyon nehéz eldönteni, hogy tényleg gyűlöletbeszéd-e egy-egy pejoratív szó használata. Pl. a "negro" kifejezés ma már nem elterjedt az amerikai angol nyelvben és használata pejoratívnak tekinthető, kivéve a múlt században alapított fekete mozgalmak és egyesületek esetében (pl. Universal Negro Improvement Association and African Communities League). További problémát jelent, hogy napjainkban a genocídiumok olyan helyeken fordulnak elő, ahol az írásbeliség nem elsődleges kommunikációs forma. Pl. a ruandai népirtás kapcsán is megfigyelhető a fent leírt nyolc szakasz, de az írott sajtó Ruandában szinte elhanyagolható. Ahhoz, hogy igazán jól működjön egy gyűlöletbeszéd monitorozó rendszer, a rádió és televízió adásokat is figyelni kellene, hiszen a világ elmaradottabb részén ezeken a csatornákon jelenik meg a klasszifikáció és a szimbolizmus.

A Hatebase korlátai ellenére is egész jól használható. Nézzük meg, melyek a gyűlöletbeszéd leggyakoribb típusai.

hatebase03_1.pngUgyanakkor a legaktívabb nyelveket szemléltető ábrán látható, hogy kb. beszélőik számával arányosan járulnak hozzá az adatbázishoz.


hatebase01.png

A regionális megoszlás már kedvezőbb képet mutat.

hatebase02.png

Mivel az eszközt készítő alapítvány forrásai korlátozottak, a többnyelvű adatbázis létrehozását és bővítését tűzték ki maguk elé és még nem tudtak saját tartalomfigyelő szolgáltatást indítani. Azonban az adatbázis elérhető egy API-n keresztül és szabadon fel is használható. Reméljük nem kell sokat várnunk és hamarosan hanganyagokban is vizsgálódhatunk a Hatebase segítségével.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr135353780

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása