A média keresi helyét a web n.0 korában. Se veled, se nélküled viszonyban van a közösségi médiával, egyszerre kell megküzdenie azzal, hogy olvasói Facebook és Twitter hírfolyamokon keresztül jutnak el a tartalmakhoz, melyektől megkövetelik az ingyenességet miközben ezen csatornák hirdetési felületeit nem ők tartják kezükben. Ennek a folyamatnak nem csak a kiadóvállalatok isszák meg a levét, hiszen az aki a saját kis közösségének híreiből tájékozódik sosem ütközik ellentétes véleményekbe...
Felkapott témák keresése című posztunkban korábban már bemutattunk olyan alkalmazásokat, melyek segítik emészthetőbbé tenni a hírfolyamokon talált tartalmakat. A Prismatic és a Wavii nem kevesebbre vállalkozik mint hogy teljesen átalakítsa a média világát.
A Wavii szupertitkos béta verzióban érhető el momentán, aki nem került be a kiválasztott kevesek táborába az egy közösségi médiában rendezett pilótajáték keretében tíz embert szervezzen gyorsan maga alá és használhatja is a forradalminak titulált eszközt.
A belépéshez szükség van egy Facebook profilra, mivel annak adatai alapján állítja össze a rendszer személyes hírfolyamunkat. Ezt finomíthatjuk minket érdeklő témák megadásával később.
Egy a témákat jól elkülönítő oldalon jelennek meg híreink.
A Wavii előnye az áttekinthető felülete. A fejlesztők a Facebook használatával nem lépnek túl személyre szabott ajánlókon. Kizárják annak lehetőségét, hogy az olvasó valami olyan dologgal találkozzon ami számára új és érdekes (ezt nevezik serendipity factor-nak). Reméljük hamarosan megoldják a twitter integrációt, hiszen a csiripelés népszerűségét részben az adja, hogy érdekes, új információkhoz juthat a felhasználó.
A Wavii-nál (a neten keringő hírekkel ellentétben) sokkal nyíltabban játszik a Prismatic. Az alapító Bradford Cross gigaom-nak tett nyilatkozata összefoglalja a média problémáit. Sokáig nyomon követhettük a Prismatic (korábbi nevén Woven) mögött húzódó gondolatokat is Bradford legendás Measuring Measures blogján (a szerző mindenről beszámolt, a technikai részletektől kezdve a kockázati tőke bevonásáig) azonban, amikor elindult a Prismatic béta verziója, hirtelen törölte írásait.
A nyitó oldal nem túl dizájnos, ám ha feliratkozunk pár napon belül megérkezik a meghívó.
Érdemes Twitter fiókunkat összekapcsolni Prismatic profilunkkal, mivel elsősorban ott található kapcsolati hálónkra támaszkodva szedi össze a rendszer a bennünket érdeklő híreket. Tetszés szerint választhatunk témákat, melyeket követni szeretnénk. Az "ömlesztett" hírfolyam elemeit törölhetjük, vagy megjelölhetjük mint "kedvenc" vagy inkább "ízlésemnek való", a rendszer ezek alapján tanul és tapasztalataink szerint kb. két hét használat után (napi egyszeri bejelentkezéssel kb. 25 perc hírbogarászás és intenzív jelölgetés mellett) nagyon jó eredményeket hoz. Nem csak abban jó, hogy kiszolgálja az ember ízlését (hiszen a Bonanza Banzai óta tudjuk, hogy nem biztos hogy jó tesz nekünk az), hanem érdekes, elgondolkodtató ellenvélemények is megjelennek egy-egy ügyben.
A feedet szűrhetjük a "social" ill. "global" gombokkal a jobb oldali menüben. Szintén itt jelenik meg a "Featured Feeds" és a "Favorite Feeds" lista is. A "Favorite" hírfolyam tkp. az általunk követett témákat takarja, ellenben arra nem sikerült rájönnünk, hogy a "Featured" funkció mi akar lenni.
A két vetélytárs nem véletlenül kapott nagy visszhangot, nem csak a média vár problémáinak orvoslására, az olvasók is egyre jobban igénylik, hogy az állandó hírfolyamban legyen egy kis rend. Erre mind a Wavii, mind a Prismatic nyújt valamilyen megoldást. Ellenben továbbra is kérdéses miképp fognak ezek a szolgáltatások nyereséget termelni? Fizetőssé válnak mint a bit.ly News.me alkalmazása? Tovább adnak valamit bevételükből a tartalmak előállítóinak? Tudnak olyan szolgáltatást nyújtani amiért a felhasználók hajlandóak fizetni is? A hangzatos ígéretek kellően felcsigázták a közönséget, reméljük hamarosan jönnek a konkrétumok.