Napjainkban az Internetes keresés egyik legnagyobb rákfenéje a spamek megnövekedett száma. Szinte kategóriától függetlenül vezethetik a keresőszoftverek a gyanútlanabb felhasználókat olyan oldalakra, melyek valójában csak csaliként használják a keresett terminusokat, hogy saját magukat reklámozzák, még akkor is ha egyébként semmi közük a keresés céljához, pusztán előfordul a kifejezés az adott oldalon.
A Blekko nevezetű, 24 millió dollárnyi tőke bevonásával készülő, egyelőre még béta állapotban létező kereső ezt próbálja kiszűrni az ún. "slashtag"-elés segítségével. A slashtag olyan egyszerű tag, amit leginkább Twitter-bejegyzésekhez szoktak csatolni a szerzők, melyek megjelenhetnek egy "/" vagy egy "#" karakter-előtaggal, mint pl. "#vorosiszap", így az visszakeresésre alkalmas lesz, de legfőként a téma szempontjából releváns, hiszen maga az alkotó teszi azzá, úgy, hogy a hozzászólás témája esetleg konkrétan nem is jelenik meg a szövegben, pl. "Takarítják az utcákat. #vorosiszap". Egy "#vorosiszap" slashtagre való keresés pedig az összes, így megjelölt találatot kiadja.
A Blekko újítása mindebben az, hogy ugyanezt az elvet weboldalakra alkalmazza, és a legnagyobb keresési kategóriákhoz már automatikusan ragaszt slashtageket - úgy, mint: egészségügy, főiskolák, autók, személyes pénzügyek, dalszövegek, receptek és hotelek -, így a spameket már sikerrel ki tudja szűrni a találati listában.
Az eddig megszokott horizontális keresési metódushoz így hozzátesz egy vertikális dimenziót. A szimpla horizontális keresés útján pusztán a szavakra koncentrálunk, annak használatától, szövegkörnyezetétől függetlenül. Olyan ez, mintha elmennénk viharos időben vadászni, és mindenre lőnénk ami mozog. A Blekko az új dimenzió, a slashtagek hozzáadásával olyan, mintha vadászkutyát is vinnénk magunkkal. Megtalálja a vadra / találati oldalra jellemző nyomokat / slashtageket, így vadászatunk / keresésünk lényegesen hatékonyabb lesz.
A fejlesztők és a bétatesztelők jelenleg slashtagek létrehozásával terjesztik ki a kereső hatékonyságát, a rendszer sikerét pedig jól mutatja, hogy a felhasználók 11%-a heti rendszerességgel visszatér.
Használata rendkívül egyszerű, a legnépszerűbb slashtageket külön oszlopba gyűjti, így azokra csak rá kell kattintani, ha hozzá akarjuk tenni keresett kifejezésünkhöz, de fel is kínálja a begépeléskor a tag-hozzáadásokat. A legnagyobb ketagóriákban egész hatékonyan működik, nem sikerült belefutni reklámokba, a slashtagek kiterjesztésével egészen személyre szabott kereséseket lehet majd végrehajtani.
Felhasznált források: