A hálózatok napjainkban megkerülhetetlenek, még a nyelvészetbe is beszivárogtak. Szerencsére magyar nyelven is elmélyedhetünk a témában, posztunkban az elérhető kötetekből ajánlnunk most párat.
Habár a hálózatkutatás nem egyenlő a gráfelmélettel, azért nem árt tudni pár dolgot a gráfokról. Ebben Andrásfai kis könyve nagyon nagy segítségünkre lehet! Klasszikusan definíció, tétel, bizonyítás felosztás szerint dolgozik a szerző, ami sokaknak kicsit száraz lehet, de nagyon lényegre törően tálalja az alapokat.
Mark Buchanan: Nexus, avagy kicsi a világ
Az első ismeretterjesztő kötet ami nagyon alaposan mutatja be a hálózattudomány kialakulását, központi problémáit. Az eredeti mű 2002-ben jelent meg s 2003-ban már le is lett fordítva! Olvasása közben el lehet mélázni azon, hogy jóslatai mennyire jöttek be. Legnagyobb előnye, hogy minden alapvető tanulmányt bemutat röviden, segítségével fel lehet térképezni mit érdemes elolvasni. Érdekes módon ebben a kötetben is találkoztam a hálózatkutatók Popper-ellenességével.
Christakis - Fowler: Kapcsolatok hálójában
Mivel a könyvet egy orvos-szociológus és egy politológus jegyzi, nem meglepő hogy a hálózattudomány társadalomtudományi alkalmazásaival találkozhatunk benne főleg. Az ismeretterjesztő művek közül ez inkább a sztorizós fajta, komolyabb kifejtésre ne számítsunk tőle! Ellenben szórakoztató és a hetedik fejezetben a nyelvvel is megpróbál foglalkozni egy kicsit.
Barabási Albert-László: Behálózva
A KÖNYV a témában. Mivel Barabási nevéhez kötődik a skálafüggetlen hálózatok leírása, ezért ez a könyv amolyan személyes élménybeszámoló is a terület egyik megalapítójának tollából. Buchanan-hez hasonlóan igen alaposan járja körül az alapkérdéseket, sok időt megspórolva az irodalomkutatástól.
Barabási Albert-László: Villanások
Ez a kötet már művészibb, inkább elgondolkodtatni és kérdezni szeretne vele a szerző (szerintem). Alapvetése szerint Popper tételét szeretné megcáfolni és az emberi viselkedés előrejelzésének alapjait lefektető program eddigi lépéseit bemutatva vázolná fel a jövő új tudományát.
Blaskó - Balázs - Kovács: Hálózatkutatás, Hálózatok a társadalomban és a nyelvben
Egy klasszikus konferenciakötet, amiben a hálózattudomány bölcsészet- és társadalomtudományi alkalmazásairól olvashatunk. A nyelvészeti dolgozatok java kifejezetten érdekes, a többiről nem tudunk nyilatkozni.
Kovács László: Fogalmi rendszerek és lexikai hálózatok a mentális lexikonban
Kovács László könyve nagyon egyedi. Habár a hálózattudomány eszközeit sokan megpróbálták a nyelvre alkalmazni, jelentős részük fizikus, vagy hálózatkutató (akik általában eredetileg fizikusok). Ennek eredménye gyakran az hogy érdekes kérdést tálalnak abszolút baromságokkal körítve, mint pl. a Popper-re való állandó hivatkozás a társadalmi kérdések esetében. Kovács mint nyelvész nem esik ilyen hibába és nagyon egyedi módon sikerül új technikákat alkalmaznia nyelvészeti kérdésekre. Ritka, de nemzetközi viszonylatban is új, egyedi kutatást ismerhetünk meg ezt a könyvet olvasva!