Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, a Facebook tudja kivel kavarunk, akkor is ha nem jelöljük a profilunkon. A kutatók számára sajnálatos módon - ha nem a Facebook alkalmazottai - a személyes interakciók nem hozzáférhetőek, de szerencsére sokan a nyilvános Twitter-t használják személyes kommunikációra. Ez bepillantást enged abba, hogy a szakítás hogyan változtatja meg egy-egy felhasználó viselkedését a közösségi médiában.
Garimella és tsai From "I love you babe" to "leave me alone" - Romantic Relationship Breakups on Twitter című tanulmányukban 661 szakító és "kitartó" pár online életét követték nyomon 2013 novembere és 2014 áprilisa között. Kiindulási adatuk a Gnip ingyenes Twitter korpusza volt, ezt crowdsourcing segítségével elemezve azonosítottak heteroszexuális, angol nyelvterületen élő párokat. Fontos megjegyezni, az adatok nem reprezentatívak, a tinik aránya a mintában igen magas. Sietősök számára hat pontban összefoglaljuk mit találtak a kutatók.
1. Minél tovább járnak a párok, annál kisebb a szakítás valószínűsége
2. A profilok radikálisan megváltoznak a szakítás után
Sokan szeretik Twitter profiljukban megemlíteni kedvesüket. Ám értelem szerűen a szakítás után a profil átalakításra szorul.
3. Az egymás közötti üzenetekben a szerelem kifejezését átveszi a másik kritizálása a szakítás után
4. A szakítás előtt és után csökken az egymás közötti üzenetváltások száma és növekszik a másokkal folytatott beszélgetés aránya
5. A szakítással a közös barátok egy részét is elveszítik a felhasználók
A tanulmány szerzői szerint ez az egyik legmeglepőbb eredményük. Ha az említett Facebook tanulmányt is figyelembe vesszük, akkor azonban érthető, hiszen a az új kapcsolat általában két csoport között hoz létre ún. "weak tie"-t és ez a szakítással megszűnik. Amúgy pedig az offline életből sokan rendelkezünk hasonló tapasztalatokkal...
6. A depresszióra utaló nyelvhasználat a szakítás előtt megjelenik
Pennebaker LIWC pszichológiai tartalomelemző szoftverét bevetve arra jutottak kutatóink, hogy a depresszív szóhasználat megemelkedik a kapcsolat megromlásakor. Fontos megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján nem lehet eldönteni, hogy ez oka vagy következménye a szakításnak!
Zseniális, hogy szabadon hozzáférhető adatokra alapozva, egyszerű eszközökkel végezték vizsgálatukat a tanulmány szerzői! A Facebook vizsgálatai etikai kérdéseket vetnek fel, hiszen sok felhasználó abban a hiszemben használja az oldalt, hogy személyes kommunikációja titkos. Ellenben a Twitteren mindenki tisztában van azzal, hogy alapból mindenki számára nyilvánosak üzenetei (vagy egy szűk kör számára hozzáférhetőek), így a csiripek elemzése nem veti fel a privát szféra megsértésének kérdését.