HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) Google (33) google (59) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Bízzunk a gépekben?

2014.05.06. 08:00 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: tudományfilozófia gépi tanulás big data Popper falszifikáció

Életünk egyre több területén döntenek a gépek. Algoritmusok, gépi tanulási módszerek hoznak gyors döntéseket, melyek kihatnak életünkre. Kapunk-e hitelt, mennyi biztosítási díjat fizetünk, van-e kóros elváltozás egy szövetmintában, milyen filmeket ajánl nekünk kedvenc on-demand szolgáltatónk? Lassan megemésztjük, hogy a statisztikai módszer nem jár százszázalékos eredménnyel, de legalább amit csinál egy gép, azt csinálja akkor jól és konzisztensen. A gépek hatással vannak ránk, jó lenne tudni bízhatunk-e bennük...

coloring-9.gif

Az ún. négyszín-tétel a Wikipedia szerint "azt állítja, hogy egy tetszőleges régiókra osztott síkot, akár egy politikai térképet egy ország megyéiről, ki lehet úgy színezni legfeljebb négy szín felhasználásával, hogy ne legyen két azonos színű szomszédos régió." Amennyire egyszerűnek tűnik a kérdés, annyira nehéz volt bizonyítani! Appel és Haken bizonyítása alaposan felkavarta az elméleti matematika világát, mivel számítógépek végezték a munka jelentős részét. Sőt a bizonyítás korrektségének ellenőrzéséhez is számítógép szükségeltetik, amiért a matematika filozófiájával foglalkozók közül sokan nem is tekintik igazán bizonyítottnak a tételt, mások szerint ezzel a lépéssel a matematika elmozdult a természettudományok irányába (l. bővebben Tymoczko remek tanulmányát). A lényeg, hogy a bizonyítás majdnem 1500 konfigurációt vizsgál meg, hogy induktív módon "megmutassa" minden esetben elegendő a négy szín a térkép színezéséhez.

images (1).jpg

A gépi tanulás során általában az adatok alapján az algoritmus létrehoz egy absztrakciót, mely segítségével generalizálhat más, még nem látott esetekre. Ahogyan a négyszín-tétel bizonyítása sem fogható fel emberi ésszel, a gépi tanulás lépései is követhetetlenek egy ember számára. Egyik esetben sem arról van szó, hogy nem érthetőek! Formálisan definiált lépésekről van szó, a dolog "logikáját" értjük, csak nem tudjuk mi magunk elvégezni a szükséges lépéseket (különösen nem nagy számban, egymás után, gyorsan). Ahhoz, hogy meggyőződjünk arról, hogy ezen algoritmusok jól működnek, egyrészt formális bizonyítások szükségeltetnek (általában gépi úton végzik ezt is) illetve alaposan tesztelni kell a rendszereket.

Karl-Popper-Quotes-1.jpg

A tesztelés tkp. a tudományos módszer alkalmazása a fejlesztésben. Karl Popper tette népszerűvé a falszifikáció fogalmát, ami annyit tesz, hogy egy rendes elmélet megadja cáfolhatóságának kritériumait. Egy rendes fejlesztés során nem csak arra ügyelnek, hogy mit kell tudnia egy szoftvernek, meg kell próbálni megcáfolni a működését is. A gépekben is csak annyira bízhatunk, mint a tudományban! Azonban manapság a tudománynál nincs jobban működő, transzparens, saját hibáinak kijavítását szem előtt tartó dolog a világon! A gépek hibázni fognak, kételkedni kell bennünk, ellenben tanulnak hibáikból és fejlődnek!

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr546120158

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása