HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) Google (33) google (59) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) lda (10) LDA (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Ezek csak szavak - amik rólunk árulkodnak

2014.04.24. 13:23 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: nyelvtechnológia szentimentelemzés emócióelemzés Pennebaker

A szentimentelemzés vagy polaritásmérés az utóbbi öt évben rendkívül felkapott lett - mi is imádjuk. De mindig akad egy de! Ma két iskola működik, az egyik az ún. szótáras, a másik pedig a klasszifikációs módszer híve. Mindkettőnek megvannak a maga erősségei és gyengéi is. Jó hír: talán akad jobb!

 

A klasszifikációs módszer lényege, hogy egy sok-sok példát tartalmazó korpuszt készítünk, ami felsorol sok negatívnak, pozitívnak ill. semlegesnek ítélt mondatot. Ilyen pl. Miháltz Márton remek OpinHuBank korpusza a magyar nyelvre. Nézzük meg a leggyakoribb szavakat a pozitív példákból!

Screenshot from 2014-04-24 10_09_49.png

Vessünk egy pillantás a negatív példák leggyakoribb szavaira is!

Screenshot from 2014-04-23 20_15_13.png

Reméljük két dolog egyből látszik:

  • a példák híroldalakról és blogokról származnak
  • nagy az átfedés a leggyakoribb szavak között

Nyilván a klasszifikációt végző algoritmus (általában naív Bayes, vagy annak valamilyen változata) nem ezen szavak alapján dönti el, hogy melyik osztályba soroljon egy-egy mondatot, hanem a gyakorisági listán hátrébb szereplő szavakat vizsgálgatja. Csakhogy ezek vagy nagyon területspecifikusak, vagy túl általánosak. Éppen ezért a tanuló algoritmusokon alapuló szentimentelemzők általában spéci, az adott területhez készített korpuszt használnak.

NewsInCharts.bmp

A másik iskola szótárakat használ, melyek inkább szólisták egy-egy adott szentimenthez. Az "elemzés" lényege az, hogy megszámolják az elemzett szövegben a listákon szereplő szavak arányát. Itt gondot szokott okozni a tagadás (pl. az "Ez a könyv jó" és az "Ez a könyv nem jó" mondatok polaritása tutira ellentétes a tagadás miatt) és egyéb finomságok. Persze ezek jelentős részét lehet kezelni valamennyire, viszont itt is a területspecifikusság problémája merül fel (ennek legtöbbet idézett írása a pénzügyi területen született When is a Liability not a Liability? Textual Analysis, Dictionaries, and 10-Ks tanulmány). Érthetőbben pozitív-e a növekedés? Ha nő a cégünk az pozitív, de ha nő a költségvetés hiánya, az bizony aggasztó (persze pl. egyes keysiánusoknál ez megint lehet pozitív polaritású is).

 images.jpg

A kérdés az, akad-e általános eszköz szentimentelemzésre? Blogunkon már többször foglalkoztunk Pennebaker megközelítésével, ami a hagyományos stopszószűrés után megmaradó tartalmas szavak elemzése helyett a funkciószavak arányaira figyel. A Counting Little Words in Big Data c. riportban Pennebaker és szerzőtársa remekül összefoglalja milyen lehetőségek rejlenek ebben a megközelítésben. A funkciószavak ugyanis nem nagyon változtatják jelentésüket a különböző regiszterekben - reméljük, hogy egy jogász ugyanazt érti alatta, mint én és a háziorvosom. A megközelítés további előnye, hogy nem csak a lassan szűkössé váló pozitív, semleges, negatív osztályozást, hanem az emócióelemzést, sőt a beszélők szegmentálását is lehetővé teszi! (L. erről a blog egyik szerzőjének Twitter-fiókján végzett elemzésünket.) Úgy tűnik érdemes számolni a szavakkal!

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr76081733

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása