HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Alan Turing Institute - brit tudósok és a big data

2014.03.21. 09:55 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: big data

A brit parlamentben nem rég jelentették be az Alan Turing Institute megalapítását.  Az intézet célja, hogy az Egyesült Királyság a big data és az gépi tanulási algoritmusok területén vezető szerepét megerősítse. Alan Turing a múlt század egyik legnagyobb logikusa volt, aki a modern számítástudomány mellett a számítógépes statisztika úttörője is egyben. A második világháború során sikeresen törte fel csapatával a németek Enigma kódját, de érdemei ellenére is bíróságon hurcolták meg homoszexualitása miatt. Turing 2013-ban kapott csak kegyelmet, ez tette lehetővé, hogy nevét állami intézmények is felvehessék immár. De mi köze van Turing-nak a big data-hoz?

 

Turing neve leginkább az ún. Turing-gép kapcsán ugrik be a legtöbb embernek. Ez még nem egy valódi gép, hanem egy elméleti konstruktum, mely segítségével az ún. eldöntés probléma megoldása vázolható. A probléma nagyon slendriánul fogalmazva arról szól, hogy adható-e egyszerű igen vagy nem válasz egy matematikai állítás érvényességére nézve. Az amerikai Alonzo Church is hasonló problémákon dolgozott Princetonban, az ő megoldása az ún. lambda kalkulus lett. A két megközelítés ekvivalens, ezért ma Church-Turing tézis néven hivatkoznak a függvények kiszámíthatóságáról szóló tételre.

templeton-codemachine.jpeg

A világháborúban vált az elméleti gép valóságos számítógéppé, mivel a németek Enigma kódját emberi erőforrásokkal nem lehetett feltörni. A logikai alapokon nyugvó gép célja bayesiánus statisztikai elemzés lett! Az Y Service által rögzített német rádióforgalmazást naponta többször is elküldték a kódfejtők központjába, ezzel a kor mércéje szerint igazi big data keletkezett. A kommunikáció sajátosságait vizsgálva arra jutottak, hogy az üzenetek bizonyos elemei ismétlődnek (pl. a rejtjelezők először közlik, hogy adásban vannak, azonosítják magukat a másik félnek stb.) ezt kihasználva, mint előfeltevés a számítógépek sikeresen tudták feltörni a rejtjeleket (no meg persze pár készüléket is sikerült megszereznie a hírszerzésnek). Akit bővebben érdekel a módszer, annak Larranaga és Bielza rövid és érthető tanulmányát ajánljuk.

 

A történet érdekessége, hogy napjainkban ismét kezd egymásra találni a lambda kalkulus ihlette funkcionális programozás és az adatok elemzése (gondoljunk pl. az R statisztikai programozási nyelvre, vagy a Clojure népszerűségére a gépi tanulás területén). A britek hagyományosan jók mind a számítástudomány, mind a statisztika területén, ezért az Alan Turing Institute biztosan remek szakemberekkel lesz feltöltve. Érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy hazánkban sem állunk rosszul - a Rényi Intézet és a SZTAKI Adatbányászat és Keresés Csoportja világviszonylatban is megállja a helyét - és viszonylag kis anyagi ráfordítást igényel ez a terület, más tudományágakkal összevetve.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

2 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr205872008

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tyson925 · http://economy.blog.hu/ 2014.03.21. 15:55:07

Szia,

Itt rossz a link, legalábbis én nem tudtam megnyitni:
"Larranaga és Bielza rövid és érthető tanulmányát ajánljuk."

Zoltán Varjú · http://szamitogepesnyelveszet.blogspot.com/ 2014.03.24. 07:32:43

@Tyson925: Köszönjük hogy jelezted a hibát! A linket javítottuk.
süti beállítások módosítása