Miközben az EU A tudomány csajos dolog! kampánya küzd azért, hogy a lányok körében népszerűsítse a tudományt, mi ráakadtunk a grannatik. blogra - amit ajánlunk minden hasonló kezdeményezés figyelmébe, hiszen egy okos, a tudomány iránt elkötelezett 19 éves egyetemista lány írja, nem is akárhogyan! Mégis csak csajosabb egy divatblogot vezetni, nem? Mi sarkallt egy 19 éves lányt arra, hogy sminktippek és divatszínek helyett a mesterséges intelligencia vagy a programozási nyelvek történetéről írjon? Hogy miért vágott bele és szükség van-e manapság ilyenre, arról meséljen ő maga.
A grannatik. blogot 2013 októberében indítottam el, hogy arról írhassak, amit a legjobban szeretek és ami szerencsés módon a munkám is. Azért is éreztem fontosnak az elindítását, illetve a rendszeres vezetését, mivel szükségem volt egy felületre, ahol megkötések nélkül írhatok bármikor és bármiről sajátos hangnemben. Az önkifejezés ezen részére valahol mindig is szükségem volt, ráadásul központi szerepe van a közösségi médiumok használatának a mindennapjaimban, így létfontosságú volt egy saját oldal létrehozása.
Mindezek mellett, hogy nagyszerűen vagyok attól, hogy kommunikálhatok kifelé, szakmai miértje is volt a kis projektemnek: a célom az, hogy érdekes, tudományos témákról írjak, de nem szaknyelven. Azt hiszem ez volt a legfontosabb célkitűzés, hogy közérthető legyen, mégis hordozzon kellő mennyiségű információt ahhoz, hogy tudományos értékkel is bírjanak a bejegyzéseim. A fő téma a számítógépes nyelvészet, illetve a nyelvészet. Legtöbbször a saját kedvenceimmel vegyítem a posztokat, ilyen volt a star trekes klingon nyelvről való beszámolóm vagy éppen az első videójátékról szóló cikkem.
Nagy meglepetésemre kezdettől fogva érdekelte az embereket az, amit csinálok, ezt a látogatók száma is jól tükrözte. Ehhez persze kellett olyan lökés, mint a HVG Tech vagy a Kereső Világ ajánlása. Úgy gondolom, szerencsésnek mondhatom magam, hogy kezdettől fogva ilyen támogatást kaptam és kapok is a mai napig.
Nyelvészeti témájú blog megfigyeléseim szerint elég kevés van; a Kereső Világ vagy a Számítógépes Nyelvészet, a nyest.hu pedig tudományos és nyelvészeti profi lap. Azután vannak helyesírás tanácsadó honlapok vagy a Nyelvtudományi Intézet gondozásában lévő oldalak. Egyéni felhasználók szintjén viszont nagyon kevés blog működik csak.
A jövőben természetesen szeretném tovább folytatni a blogírást, illetve a kutatást a szegedi egyetem számára. Nagy álmom az, hogy közelebb hozzam az embereket a nyelvészethez, de nem nyelvvédő (elnézést, nyelvművelő) szempontból. Sokkal inkább a programok szervezése és a cikkírás az, ami érdekel és aminek úgy gondolom, lenne célközönsége.
Papp Petra Anna (@broadmajestic) vagyok és a Szegedi Tudományegyetemen tanulok nyelvtechnológiát. Középiskolában még nem volt a szívem csücske a nyelvtan, de az egyetemen nagyon megszerettem, mivel ez már nyelvészet volt. Jelenleg az MTA-SZTE Mesterséges Intelligencia Kutatócsoportjában veszek részt egy projektben, ahol alzheimeres betegek és egészséges emberek beszédkivonataival foglalkozom. A kutatás célja a két csoport összehasonlításából kapott eredmények felhasználása egy otthon is használható szűrőprogram készítéséhez.