Szerencsére a legtöbb adatot nem kell magunknak összeszedni, megteszik ezt helyettünk a linked data hívei. Jó esetben egy ún. SPARQL endpoint-on keresztül egy egyszerű SQL-szerű lekérdezőnyelvvel online is elérhetjük az ilyen adatbázisokat. Willem Robert van Hage, Marieke van Erp és Véronique Malaisé Linked Open Piracy SPARQL endpointja a nemzetközi kalóztámadásokat rendszerezi, posztunkhoz a készítők jegyzeteit használtuk, hogy megnézzük merre vannak a modern kalózok.
Merre kalózkodnak a legtöbbet?
Kalózkodásnak számít a próbálkozás, a hajóról ellopni valamit, vagy az egész hajó eltüntetése...
Egy megrakott kereskedelmi hajóra mindenhol pályáznak a latrok, ha ideális célpont. Az Ádeni-öbölben azonban tutira vehetünk egy kalóztámadást!
Megnyugtatok mindenkit, Észak-Amerika sem mentes a kalózkodástól, csak nem szolgáltat sok adatot... Az egyes támadások elterjedtsége az alábbi képet mutatja:
Habár Indonézia és Malajzia vezeti a nemzetközi kalózkodási listát, Szomália partjai mentén divat RPG-vel, azaz páncéltörő rakétával támadni a hajókra.
Mire jó a linked data?
- A megfelelő linked data adatbázis segítségével értékes adatokkal gazdagíthatjuk meglévő adatbázisunkat (data enrichment néven emlegetik néha ezt)
- Időt is tudunk spórolni, ha nem nekünk kell strukturált formába hozni az adatokat
- A legtöbb linked data adatbázis egymáshoz is kapcsolódik így további összefüggésekre is bukkanhatunk