Sok szervezet életében eljön az a pillanat, amikor a hatékonyságnövelés érdekében alaposan végig kell gondolnia a szervezeti felépítést, a tagok csoportdinamikáját és az együttműködés minőségét. Manapság általában a gazdasági válság hatásait nyögve a költségcsökkentések sarkalnak arra cégeket, hogy külső szakértők bevonásával próbálják növelni munkatársaik hatékonyságát - de ezen kívül más okok (hirtelen méretnövekedés, nagy fluktuáció stb.) is szerepet játszhatnak ebben. A Sociometric Solutions hálózatkutatói az ilyen esetekre kínálnak megoldásokat.
A bostoni cég nem az egyetlen hálózatelemzéssel és szervezetfejlesztéssel foglalkozó cég a piacon, a magyar Maven7 is hasonló szolgáltatásokat kínál. A Sociometric Solutions, ahogy a többi hasonló cég, céges e-maileket, közösségi oldalakat és egyéb kommunikációs csatornákat szokott elemezni. Abban sem különbözik, hogy ezen adatokat kiegészíti egyéb adatfelvételi módszerekkel (pl. kérdőívezés és megfigyelés) viszont abban, ahogyan ezen adatokat begyűjti, nagyon is eltér a konkurenciától. A fenti képen látható eszköz az ún. ID Badge, azaz "azonosító kártya" egy hardver, amit a vizsgált szervezet munkatársainak nyakába akasztanak. Ez az eszköz érzékeli más, hasonló azonosítóval rendelkező emberek közelségét, beépített kamerájával rögzíti, hogy éppen kire figyel a viselője és milyen reakciókat "lát" közben, továbbá a beszélők beszédtónusát elemezve azok pszichológiai állapotát is rögzíti.
A Sociometric Solutions az MIT Media Lab Human Dynamics Group-ban született. Alex (Sandy) Pentland, a csoport alapítója az evolúciós biológiában népszerű szignálelméletet (Signalling theory) ültette át az emberi csoportok vizsgálatára. Ennek lényege, hogy a verbális és nonverbális viselkedés tartalma helyett (vagy mellett) az olyan szignálokat is érdemes vizsgálni, mint az utánzás, az aktivitás (pl. gesztikuláció beszéd közben) befolyásolás (a beszélgető felek nyelvhasználata egymáshoz igazodik) és a konzisztencia (mennyire folyamatos a beszélgetés). Pentland To Signal Is Human cikkében arra a megállapításra jut, hogy ezek a jelzések sokkal nagyobb hatással vannak ránk, mint azt gondolnánk és viselkedésünket nagyban meghatározza az, hogy milyen hálózatokhoz tartozunk. (Ez persze nem megdöbbentően új felfedezés, de empirikusan is alátámasztja MacIntyre narratív énkoncepcióját, mely a manapság divatos kommunitárius politikai filozófia egyik központi eleme.) Pentland a Forbes magazin szerint a hét legbefolyásosabb adattudós közül a hatodik. Honest Signals: How They Shape Our World című könyve közérthetően fejti ki bővebben elméletét. A kötet egyetlen hibája, hogy kétszáz oldal sok az ismeretterjesztésre és a lehetséges felhasználási körök találgatására.
A Sociometric Solutions CEO-ja Ben Waber a Human Dynamics Lab tagja volt és Pentland vezetésével írta meg doktori disszertációját. A Financial Times Press gondozásában jelent meg nemrég People Analytics: How Social Sensing Technology Will Transform Business and What It Tells Us about the Future of Work című könyve. A kötet első két fejezete rendkívül olvasmányos módon vezeti be az olvasót a szociometria technikai és elméleti hátterébe, majd a következő nyolc fejezetben esettanulmányokon keresztül mutatja be a módszert.
A Sociometric Solutions megoldásai nagyon ötletesnek tűnnek, viszont egy kicsit zavaró, hogy pont a nyelvi elemet nem vizsgálják. Ahogyan azt pl. az MTA Pszichológiai Kutatóintézet Űrkutató Csoportjának vizsgálatai is mutatják, a csoportviselkedésről rendkívül sokat árulhat el a nyelvi viselkedés. Az általuk is használt Pennebaker-féle tartalomelemzéssel hasznos információkkal egészülhetne ki a szociometriai elemzés. Reméljük a nyelvtechnológia egyre elterjedtebb lesz ezen a területen is.