HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Csoportviselkedés feltárása szervezeteken belül

2013.07.26. 08:00 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: szociometria hálózatkutatás sna Sociometric Solutions Human Dynamics Lab signaling theory

Sok szervezet életében eljön az a pillanat, amikor a hatékonyságnövelés érdekében alaposan végig kell gondolnia a szervezeti felépítést, a tagok csoportdinamikáját és az együttműködés minőségét. Manapság általában a gazdasági válság hatásait nyögve a költségcsökkentések sarkalnak arra cégeket, hogy külső szakértők bevonásával próbálják növelni munkatársaik hatékonyságát - de ezen kívül más okok (hirtelen méretnövekedés, nagy fluktuáció stb.) is szerepet játszhatnak ebben. A Sociometric Solutions hálózatkutatói az ilyen esetekre kínálnak megoldásokat.

badge.jpg

A bostoni cég nem az egyetlen hálózatelemzéssel és szervezetfejlesztéssel foglalkozó cég a piacon, a magyar Maven7 is hasonló szolgáltatásokat kínál. A Sociometric Solutions, ahogy a többi hasonló cég, céges e-maileket, közösségi oldalakat és egyéb kommunikációs csatornákat szokott elemezni. Abban sem különbözik, hogy ezen adatokat kiegészíti egyéb adatfelvételi módszerekkel (pl. kérdőívezés és megfigyelés) viszont abban, ahogyan ezen adatokat begyűjti, nagyon is eltér a konkurenciától. A fenti képen látható eszköz az ún. ID Badge, azaz "azonosító kártya" egy hardver, amit a vizsgált szervezet munkatársainak nyakába akasztanak. Ez az eszköz érzékeli más, hasonló azonosítóval rendelkező emberek közelségét, beépített kamerájával rögzíti, hogy éppen kire figyel a viselője és milyen reakciókat "lát" közben, továbbá a beszélők beszédtónusát elemezve azok pszichológiai állapotát is rögzíti. 

9780262515122.jpgA Sociometric Solutions az MIT Media Lab Human Dynamics Group-ban   született. Alex (Sandy) Pentland, a csoport alapítója az evolúciós biológiában népszerű szignálelméletet (Signalling theory) ültette át az emberi csoportok vizsgálatára. Ennek lényege, hogy a verbális és nonverbális viselkedés tartalma helyett (vagy mellett) az olyan szignálokat is érdemes vizsgálni, mint az utánzás, az aktivitás (pl. gesztikuláció beszéd közben) befolyásolás (a beszélgető felek nyelvhasználata egymáshoz igazodik) és a konzisztencia (mennyire folyamatos a beszélgetés). Pentland To Signal Is Human cikkében arra a megállapításra jut, hogy ezek a jelzések sokkal nagyobb hatással vannak ránk, mint azt gondolnánk és viselkedésünket nagyban meghatározza az, hogy milyen hálózatokhoz tartozunk. (Ez persze nem megdöbbentően új felfedezés, de empirikusan is alátámasztja MacIntyre narratív énkoncepcióját, mely a manapság divatos kommunitárius politikai filozófia egyik központi eleme.) Pentland a Forbes magazin szerint a hét legbefolyásosabb adattudós közül a hatodik. Honest Signals: How They Shape Our World című könyve közérthetően fejti ki bővebben elméletét. A kötet egyetlen hibája, hogy kétszáz oldal sok az ismeretterjesztésre és a lehetséges felhasználási körök találgatására.

people-analytics-how-social-sensing-technology-will-transform-business-and-what-it-tells-us-about-the-future-of-work.jpgA Sociometric Solutions CEO-ja Ben Waber a Human Dynamics Lab tagja volt és Pentland vezetésével írta meg doktori disszertációját. A Financial Times Press gondozásában jelent meg nemrég People Analytics: How Social Sensing Technology Will Transform Business and What It Tells Us about the Future of Work című könyve. A kötet első két fejezete rendkívül olvasmányos módon vezeti be az olvasót a szociometria technikai és elméleti hátterébe, majd a következő nyolc fejezetben esettanulmányokon keresztül mutatja be a módszert. 

 

A Sociometric Solutions megoldásai nagyon ötletesnek tűnnek, viszont egy kicsit zavaró, hogy pont a nyelvi elemet nem vizsgálják. Ahogyan azt pl. az MTA Pszichológiai Kutatóintézet Űrkutató Csoportjának vizsgálatai is mutatják, a csoportviselkedésről rendkívül sokat árulhat el a nyelvi viselkedés. Az általuk is használt Pennebaker-féle tartalomelemzéssel hasznos információkkal egészülhetne ki a szociometriai elemzés. Reméljük a nyelvtechnológia egyre elterjedtebb lesz ezen a területen is.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr335422806

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása