A Neo Technologies-nak hála, egyszerű regisztráció után ingyenesen letölthető Ian Robinson, Jim Webber és Emil Eifrem Graph Databases című könyve ezen a linken. A cím kicsit félrevezető, mert konkrétan egy adatbázissal, a Neo4j-vel ismerkedhetünk meg a könyv segítségével, viszont egy alapos, az O'Reilly-tól megszokott minőséget kapunk a legjobb ár/érték arány mellett.
A kötet egyetlen hibája, hogy a szerzők néha túlságosan is felmagasztalják a gráfelméletet és annak informatikai felhasználását, de csak az utolsó fejezetben említik meg, hogy bizony ezek a gráfok címkézett digráfok/multigráfok (labeled directed graph/labeled directed multigraph).
A kötet végén található függelék (NoSQL Overview) nem-technikai hátterű olvasók számára is érthetően foglalja össze a NoSQL adatbázisok fontosabb jellemzőit és a különböző gráfadatbázisok helyét ebben a gyorsan bővülő és folyamatosan változó világban. Az első négy fejezet (Introduction, Options for Storing Connected Data, Data Modeling with Graphs és Bulding a Graph Database Application) érthetően, egészen életszagú példákkal mutatja be a Neo4j alapjait. Az ötödik fejezet (Graphs in the Real World) célja az lenne, hogy elterjedt felhasználási eseteket (common use cases) mutasson be, amit sajnos csak részben értek el a szerzők. A közösségi média nagyon elcsépelt felhasználási kör, de egyben mindenki ismeri is, ezért telitalálat ezen bemutatni az adatmodellezést és lekérdezést. Viszont sok dologgal csak érintőlegesen tudnak foglalkozni (pl. gráfok az ajánlórendszerekben, földrajzi információk stb.) A hatodik fejezet (Graph Database Internals) a teljesítmény és skálázhatóság mellett a Neo4j core API-val foglalkozik behatóbban és érintőlegesen (a poszt szerzőjének nagy bánatára szinte minden technikai részletet mellőzve) a skálázhatóságra is kitér.
Az utolsó (hetedik) fejezet tér ki a prediktív analitika és a gráfelmélet kapcsolatára. A fejezet színvonala nagyon vegyes. Az első fele kiváló, a breadth-first, Dijkstra és A* algoritmusokat érthetően szemléltetik a szerzők. Ezután viszont kutyafuttában térnek ki a gráfelmélet társadalomtudományi használatára (Granovetter és Easley-Kleinberg nyomán) ami nagyon lerontja a kötet minőségét, hiszen pont arról írnak a szerzők keveset, ami talán legtöbb olvasójukat érdekelheti.
Összességében a kötet remek bevezető a Neo4j használatába, de ennél többet ne várjon tőle senki!