A floating sheep csoportot öt geográfus alkotja, akik 2012-ben megpróbálták térképre vetíteni Barack Obama újraválasztása kapcsán a közösségi médiában megjelent gyűlöletbeszédet. Az ötletet sokan kedvelték, de a kollektíva sajnos sok hibát követett el - de hát földrajztudósok és nem számítógépes nyelvészek. A nem tökéletes kezdés szerencsére nem vette el a kedvüket és idén a Twitteren jelenlévő gyűlöletbeszéd geográfiai jellemzőit próbálták meg elemezni, ennek eredménye a Hate Map webalkalmazás.
A csoport a Knight News Challange-re fejlesztette ki a DOLLY nevű szoftvert, ami képes geoinformációval együtt rendszerezni és könnyen kezelhetővé tenni a tweeteket. A 2012 júniusa és 2013 áprilisa között az Egyesült Államok területén keletkezett csiripek közül azokat gyűjtötték be, melyek tartalmaztak gyűlöletbeszédre utaló szavakat (a metodológiáról a project FAQ-ban tudhat meg többet az olvasó). A begyűjtött tweeteket (csak a 'nigger' kifejezés esetében 41306, a 'homo' esetében pedig 95123) a Humbolt State University geográfus diákjai manuálisan sorolták pozitív, negatív ill. semleges osztályokba. Erre azért volt szükség, mert bizonyos esetekben a gyűlöletbeszédre utaló szavak lehetnek semlegesek (pl. "Hey, nigger brother!") vagy éppen pozitívak ("My beloved homo hairdresser"). Hogy mit árulnak el az így kapott adatok? Általában nem sokat, mivel a népsűrűségi térképekhez hasonló képet mutatnak, ahogy a fenti ábrán is látszik. Ez akár jó hír is lehet, hiszen amennyiben az országon belül nincsenek nagy eltérések, a sűrűbben lakott területeken magasabb lesz a gyűlöletbeszéd száma (mivel egy területen több beszélőt találunk, a gyűlöletbeszéd frekvenciája magasabb, de aránya, pl. ezer lakosra vetítve kb. ugyanakkora mindenhol).
Akadnak azonban érdekes kivételek. Az amerikai angolban használatos "wetback" kifejezést a Mexikó felől érkező spanyol ajkú, gyakran illegálisan az Államokban tartózkodó bevándorlókra használják. A jelek szerint Texasban, egyik népszerű útvonaluk mentén keletkeznek velük kapcsolatban a legnegatívabb csiripek.
Ahogy a Hatebase kapcsán is megjegyeztük, a gyűlöletbeszéd monitorozása nem egyszerű feladat és talán nem is a fejlett demokráciákban égető kérdés. A floating sheep csapat projektje azonban egy figyelemre méltó lépés a területen. Reméljük hamarosan lesz elég adat és kellő szakértelem az intoleranciával jobban sújtott vidékek monitorozására is.
(A poszt a Foreign Policy magazin War of Ideas blogjának Mapping American hate speech című írása alapján született.)