Szép a The Guardian Datablog-ja, de készíthetünk mi magunk valami hasonlót? Korábban már bemutattuk blogunkon a Silk-et, mely segítségével bárki elindíthatja saját adatblogját.
A Silk a legtöbb nyilvánosan elérhető adatot tárolja (pl. a Wikipedia, linked data adatbázisok stb.) de lehetőséget biztosít arra is, hogy mi magunk vigyük fel azokat. Az adatbázisok könnyen szűrhetők is - pl. ha a kétmilliónál nagyobb lakosságú európai városokat szeretnénk térképen megjeleníteni, akkor nem nekünk kell kézzel ezeket kikeresni. Az adatok szűrése és rendszerezése után egy egyszerű kezelőfelületen kiválaszthatjuk miképp szeretnénk megjeleníteni ezeket - mint korábbi posztunkban említettük, a megfelelő grafikon megtalálásához nem árt némi jártasság és a Silk itt nem nyújt segítséget. Ezután már csak a kísérőszöveg megírása van hátra.
A Silk egyre népszerűbb és sikeresen tud tőkét szerezni, valahogy mégsem tud igazán beindulni. Sokan a cég legnagyobb értékének a mögöttes technológiát tartják, ami nagyon közel áll a szemantikus web és a linked data ideájához. A szemantikus web alapötlete egyszerű; a weboldalak ne csak az emberileg olvasható és érthető információt tartalmazzák, hanem ezt tegyék elérhetővé szabványos, gépileg feldolgozható formában is. A honlapok felépítése egyszerű, egyrészt nem árt ha van mit olvasni egy oldalon, ezt pedig a böngésző számára értelmezhető formába kell "becsomagolni" ami a html szabvány dolga, ezt kiegészíti a külcsínért felelős CSS és a JavaScript ami lehetővé teszi az interakciót is. Ehhez jön még hozzá az átlag felhasználó számára gyakran láthatatlan háttérben futó adatbázis és egyéb szerveroldali eszközök. Berners-Lee a tartalom és a forma (html) mellé kívánatosnak tartaná a jelentés (szemantika) beágyazását is az oldalakba - innét ered az elnevezés. A linked data - vagyis linkelt adatok - ennek egy visszafogottabb megvalósítása, ami az egyes adatelemek közötti kapcsolatokat is tartalmazza, pl. a Magyarország elem Budapesttel az "ország fővárosa", az Európai Unióval és a NATO-val a "tagállama" viszonyban áll egy ilyen adatbázisban. A Silk erőssége, hogy sok-sok ilyen adatbázist tartalmaz és kifejlesztett egy könnyen kezelhető lekérdezőfelületet ezekhez (szemben a nem szakmabeliek által nehezen elsajátítható standard SPARQL-lel). A felhasználók által létrehozott oldalak pedig további relációkkal gazdagítják az adatbázist, hiszen gyakran két adathalmazt kombinálnak.
Aki kedvet kapott egy saját Datablog indításához, annak érdemes a Silk YouTube csatornáján körülnézni, pár példát áttekinteni és a tanulási segédleteket átfutni. Sok sikert minden adatbloggernek!