Az adatújságírásról szóló posztunkban röviden bemutattuk azt az új irányzatot, mely az egyre nagyobb mennyiségben elérhető adatokra támaszkodva igyekszik megreformálni az újságírást. Habár rengeteg eszköz érhető el, melyekkel az adatokat érthető formában megjeleníthetjük, egy történet "elmeséléséhez" akár több, különböző applikációt is használnunk kell. Ennek legjobb példája a Guardian Data blog. De nem mindenki engedheti meg magának, hogy egy csapat újságírót és programozót tartson, és ez a csoport teszi ki az emberiség nagyobb hányadát. Nekik a Silk nyújt egyszerű megoldást.
A Silk tkp. az adatok Tumblre. Pár kattintással létrehozhatuk egy csatornát (nem kell feltétlenül tematikusnak lennie), amihez aloldalakat is rendelhetünk. Ezután a neten található adatokat importálhatjuk a Silkbe, majd egyszerűen készíthetünk vizualizációkat hozzájuk. A végeredmény egy (jobb név híjján) poszt, ami az adatokat s azok képi megjelenítését is tartalmazza és természetesen írhatunk szöveges elemzést is hozzá. Akik követik a Guardian Data blogot, azoknak ez nagyon ismerős lehet, a különbség "csupán" annyi, hogyha találunk adatokat a neten, akkor a Silk azt megpróbálja nekünk kitisztítani, és el is tárolja, nem kell külön eszközöket keresnünk a képi megjelenítéshez, hanem a rendszer felajánlja nekünk automatikusan az elérhető grafikonokat.
Az adatok importálás után táblázatos formában jelennek meg. Itt van lehetőségünk a séma ellenőrzésére, vagy akár egyes elemek javítására is. A Silk célja, hogy egy helyen gyűjtsön össze minnél több adatot, az egyes Silk csatornák ezeket megoszthassák egymás között és ne kelljen kétszer feltölteni ugyanazt az adathalmazt.
A rendszer valamennyire intelligens és megpróbál felajánlani vizualizációs technikákat (nyilván a táblázatok sémái alapján). Ez természetesen nem jelenti azt, hogy csak azokat a módszereket érhetjük el, melyek alkalmazhatóak is az adatokra. A várható élettartamra vonatkozó adatok esetében pl. felajánlja az ilyen típusú adatok megjelenítésére kivállóan alkalmas ún. column (v. bar) chart formát.
Ellenben a line chart is választható, amit inkább idősorok esetében érdemes használni inkább.
A térképes megjelenítés nem rossz, de lehetne jobb is.
Összességében elmondható, hogy a Silk segítségével nagyon egyszerűen mesélhetünk el adatokkal támogatott történeteket, vagy csak mutathatunk be adatokat. Mindenki elindíthatja a maga kis Data blogját, a Silk pedig összeszedhet sok-sok szabadon elérhető, vagy direkt a felhasználók által gyűjtött és feltöltött információt. Kifejezetten szimpatikus, hogy a cég legtöbb fejlesztését "visszaadja" a közösségnek mint nyílt forráskódú szoftver. Mindenképpen jó, hogy két irányból is építkeznek (adatok begyűjtése, ill. felhasználói kör kiépítése), de kérdéses még, melyik irány fogja termőre fordítani a céget, addig maradnak a sikeres kockázati tőke befektetések.