Ha hihetünk a technológiai jóslatoknak, az idei év tényleg a mobil éve lesz. A mobil nagy lehetőségeket rejt magában, de egyben nagyon nagy kihívások elé is állítja a fejlesztőket. Az okostelefonok még csupán az utóbbi öt-hat évben terjedtek el és nem alakultak ki az asztali és hordozható számítógépeken már megszokott standard felhasználói interakciók. A Nuance és a Google is újragondolja a bevett kereteket, kezdve a legegyszerűbb dologgal, a szövegbevitellel.
A Swype alapítója Cliff Kushler nem mindennapi figura, hiszen azzal büszkélkedhet, hogy kétszer is megújította a mobil billentyűzetet és szövegbevitelt; először a kilencvenes években a T9 prediktív bevitel megalkotásával, majd a Swype-al, amit 2011-ben 100 millió dollárért vásárolt fel a Nuance. Ahogy a fenti bemutatón is látszik, a Swype virtuális billentyűzetén nem "nyomogatjuk" a betűket, hanem folyamatosan mozgatjuk ujjunkat a bevitel során. A Swype egyszerre figyeli milyen betűket viszünk be és azt, hogy milyen szavakat vittünk be eddig. Ez a kettős kontextus lehetővé teszi, hogy nagy pontossággal eltalálja mit is akarunk begépelni. Persze a statisztikai módszerek nem tökéletesek, de a beépített tanuló algoritmus alkalmazkodik a felhasználó szokásaihoz és nagyon hamar (tapasztalataink szerint már pár óra használat után) növekszik az app pontossága.
A Nuance Mobile Life betekintést nyújt abba, hogyan képzeli el a beszédtechnológia óriása a mobil interakciót. A Swype a Dragon Go hangfelismerővel kiegészítve a mobil keresést könnyíti meg. A Dragon Dictation pedig a hosszabb szövegek bevitelét támogatja.
A legösszetettebb Nuance megoldás kétségtelenül a Dragon Mobile Assistant, ami jelenleg Android platformra érhető el. Leginkább az Apple Siri-hez hasonlít, ami nem meglepő, hiszen a népszerű iPhone alkalmazás is a Nuance beszédtechnológiai megoldásait használja. Hasonló megoldásokkal ma már szinte minden mobil alkalmazás felruházható, mivel a Nuance szolgáltatás formájában elérhetővé tette beszédfelismerő rendszerét.
A Google legújabb Nexus mobil és tábla készülékeinek kampánya az "Ask me anything", azaz a kérdezz tőlem bármit, szlogenre épít. A kereső óriás az olyan fejlesztésekkel, mint a Google Knowledge Graph megteremtette egy válaszkereső alapjait. Ezzel egyidőben az olyan új interfészek, mint a Google Voice Search és a Google Handwrite előre jelezték, hogy az új platform nyújtotta lehetőségek egyre jobban izgatják a cég fantáziáját. Shumin Zhai elismert ember-gép interakció kutató 2011-es "leigazolása" óta mindenki várta a mobil billentyűzet megújítását is. Zhai az IBM-nél fejlesztett ki a Swype-hoz hasonló ShapeWriter-t. Ennek továbbgondolása a Gesture Keyboard, ami a legújabb 4.2-es Android operációs rendszerben már elérhető.
A Gesture Keyboard működése nagyon hasonlít a Swype-ra. A hagyományos "pötyögés" helyett akár egy ujjal is gyorsan, kényelmesen vihetünk be szöveget, ez az applikáció is egyszerre veszi figyelembe a kontextust a szavak és a betűk szintjén. Saját tesztünk alapján azonban semmilyen tanulási mechanizmust nem tapasztaltunk.
A Nuance megoldásaival ellentétben, a Nexus eszközökön a különféle beviteli módok - hang, szöveg - közötti integráció igen csak gyerekcipőben jár. Ellenben a Swype és a különféle Dragon appok néha szörnyen belassulnak. A szöveges bevitel viszont mindkét cég termékeinek esetében nagyon meggyőző és meglepően jól működik. A mobil évére felkészültek a beviteli eszközök, a jövő kérdése, hogy a felhasználók életébe mennyire ivódnak bele ezek a megoldások.