A Eli Pariser által jegyzett iskola szerint a perszonalizáció árt a keresésnek, és valljuk be ebben lehet valami. A másik iskola szerint azonban egyre nagyobb teret nyer életünkben a digitális világ, valahogy kezelnünk kell ezt is. A Google egyértelműen a perszonalizáció útjára lépett, s ezt jobb ha kihasználjuk! A Wajam és a gmail results ebben remek segítséget nyújt nekünk, erről szól élménybeszámolóm.
A gmail results aktiválható (és később akár ki is kapcsolható) a Search Experiments oldalon. Engedélyezés után - amennyiben be vagyunk jelentkezve fiókunkba - a keresőmezőbe írt kifejezésekre postaládánkban is keresni kezd a Google, s az eredményeket a találati mező jobb oldalán, elkülönítve jeleníti meg.
A wajam egy böngésző plug-in telepítése után lehetőséget ad arra, hogy a különböző közösségi oldalakon (Facebook, Twitter, G+) is keressünk egy "hagyományos" Google keresés során.
A gmail results-hoz hasonlóan a találati lista bal oldalán jelennek meg a wajam eredményei. Elsőre talán kicsit túl komplikáltnak tűnhet ez a "mindent egyszerre, egy helyen" keresés, de hamar meg lehet szokni. Kifejezetten hasznos látni, hogy egy keresett kifejezés kapcsán milyen levelezést folytattunk és milyen vélemények jelentek meg a közösségi hálókon. A "filter bubble" jelenségét nem is tapasztaltuk, hiszen itt fordítva működik a dolog, nem bezár minket a közösség, hanem a plussz találatok kiegészítik a személytelen keresési eredményeket.
Személyes példám talán jobban megvilágítja mire gondolok. Egy projekthez szükségem volt pár tanulmányra, melyeket sehogy se találtam meg a neten, áruk pedig túl borsos volt ahhoz, hogy a szokatlanul rövid absztraktok alapján fizessek értük. A keresés során egyszerre találtam rá pár blogra, mely lesújtó kritikát közölt a tanulmányokról, Twitter feedemben pedig egy vitára, melyből kiderült, hogy mégsem annyira rossz írások ezek, csak éppen szélsőséges reakciókat váltanak ki. Csodák csodájára gmail fiókomban volt két levél, amit egy barátommal váltottam még tavaly, s mindkettő arról szólt, hogy ő olvasta az inkriminált cikkeket, ezért rögtön írhattam is neki, hogy el tudja-e küldeni nekem az anyagokat. Az eset óta sikeresen találtam magamnak jó kávézót idegen városban, szlovák fordítót egy barátomnak és döntöttem el milyen képregényt olvassak hétvégén.
Természetesen mint minden eszköznek, a perszonalizált keresésnek is megvannak a maga korlátai. Híreket már csak elvből sem keresnék így, arra amúgy is ott van a Prismatic ami remekül kerüli ki a filter bubble-t. Tények keresésére, vagy a közösségi "zaj" kiszűrésére egyre többet kezdtem használni a Blekko keresőt, és hozzászoktam ahhoz, hogy bizonyos kontextusokban kilépjek Google fiókomból és úgy keressek.