"A marketingre költött összeg fele kidobott pénz, csak nem tudjuk, hogy melyik fele!" - tartja a mondás. Az online marketing előretörésének részben az az oka, hogy egész jól mérhető mire költötte el a hirdető a pénzét. A televíziós hirdetések hatékonyságát általában a műsoridő nézettségéhez kötik, amit különféle módszerekkel mérnek. A bluefin labs teljesen új megközelítéssel a műsorfolyamok elemzését köti össze a közösségi médiával, így kínál mélyebb és pontosabb hatékonyságmérést és közönségelemzést.
A bluefin labs technológiája a Deb Roy által vezetett Human Speechome Project kutatási programon alapul, melyet az MIT Media Lab Cognitive Machines kutatócsoportja végzett. Ennek keretében Roy házának minden helyiségébe kamerákat és mikrofonokat helyeztek el, melyek tkp. mindent rögzítettek. Roy, mint a kognitív tudományok kutatója elsősorban a nyelvelsajátítás iránt érdeklődött, házának "betechnikázásához" fia születése adta az ötletet, hiszen a csemete érkezése egyben remek alkalom volt arra, hogy élesben végezzen megfigyeléseket. Az évek során keletkezett hatalmas mennyiségű audiovizuális adat kezelésére kidolgozott technikák képezték a bluefin alapjait.
A bulefin valós időben elemzi és tárolja szinte az összes egyesült államokbeli országos televízió adását. Az elemzés eredménye egy tartalmi háló, azaz a műsorok közötti kapcsolatok (csatorna, szereplők, reklámok stb.) térképe. Ezt a hálót igyekszik összekapcsolni valahogy a közösségi médiában megjelenő reakciókkal Roy és csapata.
A módszer természetesen nem váltja ki a hagyományos nézettségi méréseket, sokkal inkább kiegészíti azokat. A közösségi médiában megfigyelhetjük milyen reakciók érkeznek egy-egy műsorra, belepillanthatunk a közönség hangulatába, véleményébe. Egy minőségi borokat hirdető marketingesnek nem mindegy pl. hogy egy nyersen fogalmazó, alapvetően fiatal férfi közönség látja-e a hirdetését, vagy éppen kifinomult, nemi arányokban és korösszetételben vegyes operabarát közösség. Mivel mind a műsorfolyam, mind az online kommunikáció valós időben kerül elemzésre, el lehet különíteni a tartalommal kapcsolatos véleményeket a reklámoktól.
Érdekes, hogy egy alapvetően elméleti kutatás mellékterméke egy nagyon gyakorlatias megoldás lett. Ne feledjük, amikor alapkutatásokra költik az adófizetők pénzét, annak nem csak hosszú távon lehet megtérülése. Sok részeredmény hasznosulhat menet közben is.