Jól éreztem magam a tegnapi Smartmobil konferencián, sok érdekes információt, előadást hallottam. Ugyanakkor nem mehetek el szó nélkül a magyar konferenciák állandó problémája, az idők nem betartása mellett. Előrebocsátom, magamat sem tartom kiemelkedő előadónak, mégis a problémát és az óriási csúszást érzékelve, az amúgy is 8 percre tervezett prezentációmat 5,5 percben mondtam el, kihagyva belőle néhány gondolatot.
Nem tartom tragédiának, hogy magyar előadók többségében nem tudunk olyan színvonalú előadást tartani még, mint mondjuk tegnap Robbie Douek (Google). Ő profi csapattal készül egy-egy ilyen prezentációra, és nyilván ezt az előadást is már többször elmondta különböző helyeken, aktualizálva a témáját. Viszont vannak olyan egyszerű alapelvek, melyek mindannyiunknak segítenek abban, hogy a magunk lehetőségei között fejlődjünk e tekintetben.
Hogyan tarthatsz jó konferencia előadást?
1. Tartsd be az időkeretet, amit kaptál. Ez az első, és legfontosabb. Miért baj, ha nem tartod be? Több fél felé is nagy hibát követsz el, ha nem így teszel.
Elsősorban tiszteletlenség a konferenciaszervezőkkel szemben. Ők megbíznának benned, hogy tudod mennyi időd van, és mi a teendőd. Ha nem tartod be, gyengíted a konferencia hatásosságát.
Tiszteletlenség a hallgatóság felé is, hiszen ők pontosan időre szeretnének bejönni egy-egy előadásra, és betervezik előre, hogyan váltanának a különböző termekben zajló programok között.
Tiszteletlenség a többi előadóval szemben, akik egy egyre frusztráltabb - vagy éppen elfogyó - közönség előtt kell elmondják mondandójukat.
Végül, ha megadatik, hogy külföldre is eljuss prezentálni, nagy lesz az arcra esés. Sokkal drasztikusabban betartatják - éppen ezért az előadók egyébként maguktól be is tartják - az időkereteket. Számomra ez egy nem tolerálható bűn.
2. Ne mond el, hogy kevés az időd: Lehet, hogy tényleg kevés, de azzal, hogy ezt elmondod a kezdés előtt, csak rontani fogsz a helyzeteden. Vágj bele rögtön, ne szabadkozz! Ennyi időt kaptál, használd ki minél jobban. Ha te leszel Robbie Douek, majd te is kapsz 20 percet.
3. 10 perc, valójában nem 10 perc: Az elkerülhetetlen holtidőket - konferálás, mikrofon beállítás, prezentáció elindítása - leszámítva valójában maximum 8 perced van.
4. 10 perc, még csak nem is 8 perc: Egy két évvel ezelőtti 5(!) perces SeedCamp prezentációm óriási tanulsága ez. Legalább 10-szer gyakoroltam el szó szerint, a végletekig finomítva a prezentációt, kihúzva belőle a még kihúzható részeket, mire eljutottam az 5 perces hosszig. Élesben elmondva mégis kiderült, hogy még fél perc kellett volna... Valamiért élesben tovább fog tartani. Ezzel is kalkulálj!
5. Próbáld el! Sokakon láttam tegnap is a teljes és őszinte döbbenetet, hogy a 34 diából álló prezentációjuk nem fér el a rendelkezésre álló 8 perces időkeretben, és erre a 9. percben jönnek rá. Könyörgöm, próbáld el otthon, és mérd le! A mai okostelefonok, mint tegnap megtudtuk, sok mindenre, már erre is alkalmasak. A méltán zseniális előadónak tartott Steve Jobs nagyon sokszor elpróbálta és végig gyakorolta az előadásait, mielőtt azokat ténylegesen élesben elmondta.
6. Egy üzeneted legyen: Az időkeretbe nem fér bele, hogy egy témát teljes mértékben körül járj. Az előbbi pontban említett próba abban is segít, hogy kiválaszd mi lenne a fő üzenete az előadásodnak. Pollner ezt úgy fogalmazta meg a kommentjében, hogy legyen valami, amit hazavihetnek a hallgatóid.
Azért is, mert nincs információ tartalma a jól ismert általánosságoknak, ahogy ezt többen Twitteren is megjegyezték:
7. Power point diák: Ez az a terület, ahol szerintem már tisztán látszik a fejlődés az előző évekhez képest. Csak pár alapelv ismétlésképpen: 28 pontnál kisebb betűt ne használj. A legfontosabb üzenetek a dia tetején legyenek. Jó minőségű képeket keress. Ne legyenek hosszú, pontokba szedett listák egy-egy oldalon.
Nyilván lehet szempont az is, hogy a dia aztán az előadás meghallgatása nélkül is érhető legyen, ami ellentmond bizonyos esetekben az általános elveknek.
8. Ne legyenek felesleges körök: 10 perces időkeretben felesleges előre elmondanod a vázlatodat. Ez valóban jó gyakorlat lehet egy fél órás előadás esetén, de egy 10 perces (tudod, valójában 8) konferencia prezentáció esetében, csak magadtól vettél el újabb 30 másodpercet. Feleslegesen.
9. Próbáld ki a diavetítésedet a helyszínen: Különösen igaz, ha nem a saját eszközödön lesz vetítve. Nem fog minden úgy működni, mint otthon. Tegnap is, nem egy ilyen eset történt.
10. Használj hagyományos eszközöket: Tudom, sokaknak az elevenébe vágok ezzel, mégis kimondom. Nagyon szexinek tűnhet iphoneról, ipadről vagy éppen Macbookról prezentálni, de tegnap is 50 százalék alatt volt a sikerességi arány. Természetesen egész más, ha az előadás előtt van 10 perced a beállításokra. Biztosan vannak olyanok is, akiknek érdekes a MacBook hozzáhangolása a kivetítőhöz, de ha 10 percem van, én nem vesztegetnék el 1 percet pont ezzel. Ha nem hiszed kérdezd meg Szabó Gergőt...
Szívesen olvasnám mások tanácsait is a témában, osszátok meg! Előre, a jobb konferencia előadásokért!