A múlt hét híre a Google sok vitát kiváltó változtatásai mellett a Nuance Dragon Go mobil alkalmazásának bejelentése volt.
Az iPhone tulajok, különösen az új S4 széria birtokosai ódákat szoktak zengeni a Siri-ről és az Apple hallatlan innovációjáról. Ahogy azt már korábban megírtuk, a Siri egy nagyon okosan összerakott mashup, ami a Nuance beszédfelismerő technológiáját ügyesen kombinálja az SRI által kifejlesztett CALO kognitív asszisztenssel és különböző ún. válaszkeresőkkel (answer engine). A Siri akvizícióval jól járt az almás cég és a felhasználók is, a Nuance pedig volt olyan okos, hogy nem adott kizárólagos jogokat beszédfelismerő szolgáltatásához.
A Dragon Go először érdekes módon pont iPhone-ra jelent meg.
Ahogy a fenti videón is láthatjuk nem törekszik arra, hogy "teljes körű" személyi asszisztens legyen mint a Siri. Ezt a funkciót kizárólag a céges marketing anyagokban képesek ezek az alkalmazások hiánytalanul betölteni.
A Nuance-tól sem áll távol a költői túlzás, ahogy a következő kis videó is mutatja.
Miért olyan nagy dolog akkor a Go? A nyitás az Android rendszerű mobilok felé azt jelenti, hogy sokkal szélesebb kört tud elérni a Nuance. Több mint 200 (sajnos gyakran csak az Egyesült Államokban elérhető) szolgáltató oldalaihoz juthatunk el könnyedén, egy egyszerű interfészen keresztül.
Az okostelefonon egy összetett keresésre csak akkor szánjuk rá magunkat ha nincs más választásunk, hiszen az érintőképernyőn nem kényelmes a szövegbevitel.
A hangalapú keresés gyorsaságát csökkenti, hogy az input feldolgozására várni kell.
Viszont a (Dragon Go algoritmusa alapján) legvalószínűbb találatok szépen, szolgáltatónként elkülönítve jelennek meg egy jól átlátható felületen.
A videókban látható komplex feladatok még nem biztos hogy a világ minden táján és minden nyelven végrehajthatóak (jelenleg angol nyelvre van optimalizálva a szolgáltatás, a nagy világnyelveken pedig hamarosan elérhető lesz), hiszen ezek rendkívül bonyolult feladatok, amik megkövetelik a csatornázást (pipelining), azaz az egyik szolgáltatás outputját a másik inputként kezeli és így tovább. A problémák ellenére azonban egy roppant izgalmas irányt jelent a mobil interakció dizájn és a nyelvtechnológia terén a Dragon Go.