2010 elején szinte egy időben két új magyar webkereső is megjelent (a Szörcs és a Bluu) a valamivel korábban indult Miner, Johu, és RichPOI után. Van, amelyik saját robotot működtet a weboldalak begyűjtésére, mások a nagy külföldi keresőgépek indexeit kérdezik le. A beépített magyar nyelvi eszközök (pl. szótövezés) mellett speciális kiegészítő funkciókkal, a találatok relevánsabb sorbarendezésével és újfajta megjelenítésével próbálnak minél több felhasználót - és ezzel együtt persze hirdetőt - magukhoz csábítani. Bár teljesítményben, kiterjedésben nem versenyeznek a Google, Yahoo, Bing hármassal és a hosszabb távú fennmaradásuk is bizonytalan, de a magyarországi sajátosságokhoz való optimalizálásuk és újszerű megoldásaik miatt érdemes kipróbálni és esetleg alternatív eszközként használni vagy a laikusabb felhasználóknak ajánlani őket. Érdemes elolvasni az Origo összehasonlító tesztjét is.
- Miner: A Bártházi András (a webakademia.hu bloggere) által vezetett projekt egy automatikus hírportál és egyben egy vertikális kereső, mely 2006-ban blogkeresőként indult, de ma már a magyar webkettes világ más szegmensei: videómegosztó helyek, fórumok, Twitter/Csirip is kereshetők vele, sőt újabban már a teljes magyar web is . A felület tavaly újult meg, de bizonyos funkciók még fejlesztés alatt vannak. A blogkereső kategóriák szerint is szűkíthető, ami különösen hasznos, ha például recepteket vagy könyveket keresünk (egész más találatok jönnek így pl. a paradicsom kérdésre). Míg a webes keresőkkel az emberek inkább tényeket/adatokat próbálnak megtalálni, a blogkeresők a vélemények és az aktuális trendek/témák megtalálására és áttekintésére jók. A Miner 2010 áprilisában több mint 311 ezer blog mintegy 20 millió bejegyzésében keresett. A keresőt a puszta növekedés helyett szemantikus irányban fejlesztik: a rendszer megpróbálja értelmezni a beírt keresőkérdéseket, és felismerni, hogy a beírt szó pl. név vagy cím, vagy hogy milyen fogalomkörhöz tartozik, én ezt az információt felhasználni a források lekérdezéséhez, illetve a legjobb találatok összeválogatásához.
- Johu: A kereső egyik fejlesztője Jóföldi Endre, aki emellett a Kereső Világ blog szerzője és az ő cége készítette többek közt a National Institutes of Health Library számára a First Step nevű metakeresőt. A Johu, ahogy a neve is utal rá, a Yahoo! keresőjének indexére épül, de a nyelvi elemzőbe beépítették a témában élenjáró MorphoLogic eszközeit (pl. a magyar szótövező algoritmust). Érdemes összehasonlítani az adók tippek kérdésre érkező találati listákat a Bing, a Google és a Johu esetében. A kereső másik jellemzője a legjobb kb. 100 találatból klaszterezett "tartalomjegyzék" a bal oldali hasábban, amely grafikus nézetre is átváltható, és segít az áttekintésben, a kérdés pontosításában, vagy további keresőszavak megtalálásában (pl. mobil televíziózás) A találati listákban előnézetet is kérhetünk a kis nagyító ikonokra kattintva.
- Bluu: Valószínűleg a legfejlettebb hazai webkereső, komoly szövegértelmező képességekkel és sokféle speciális funkcióval. A szövegelemző modul a rendhagyó eseteket, a szinonimákat és asszociációkat (kapcsolódó fogalmakat), továbbá egy határig az elgépeléseket is kezeli. Képes a természetes nyelven beírt kérdések értelmezésére is, valamint vannak benne bizonyos előre definiált "mondatszerkezetek" a leggyakoribb kérdéstípusokra: pl. Szeged Miskolc vonat, servus magyarul, android mobil hírek, legalább 8 gigás pendrive 10 ezer forintig, képek Szabó Magdáról. (A lehetőségek áttekintéséhez érdemes a háttérképet kikapcsolni a Témaválasztás menüpont alatt.) A Google által bevezetett PageRank értékelést kiegészítették egy CSS elemzésen alapuló minősítéssel is: így nagyobb súlyt kapnak azok a találatok, ahol a keresett szavak az oldal elején, a görgetési határ fölött, kiemelt pozíciókban (pl. címekben) fordulnak elő. A Bluu csak az első 50 találatot értékeli a rangsoroláskor.
Összeállította: Drótos László, Magyar Elektronikus Könyvtár