Az internet felsőbbrendűségében gyanútlanul megbízó átlag felhasználó számára szinte észrevehetetlen Google trükköt leplez le egy frissen megjelent tanulmány. Legtöbbször a gyorsaság és a rutin miatt arra hagyatkozunk, hogy beírunk valamit a Google keresőjébe és az első találatok között megtaláljuk a legjobb eredményeket. Ez nem is egy valótlan elvárás, hiszen a Google algoritmusai elvileg ezt hivatottak biztosítani. Van azonban néhány kivétel...
Saját első találatok
Ha olyan témára keresünk, ami a Google vagy partnerei oldalain megtalálhatóak, azok biztosan az első találatok között lesznek, függetlenül attól, hogy milyen minőségű eredményekről van szó. A tanulmány egyik példája az egészségügyi terület, melyen a Google Health lesz az első találatok gazdája. Abban az esetben, ha pontosan olyan formában kerestük, ahogy ott megjelenik a kifejezés... És éppen ezzel "bukott le" az a bizonyos rangsorolás. Egy oldal ugyanis ha releváns, akkor a kereső kifejezés apró változatai esetén is releváns kell hogy maradjon - legalábbis egy következetes algoritmus alapján. Ezeknél a Google érdekeltségű top találatoknál viszont egy apró változtatás után (pl egy vessző kerül a kereső kifejezés után) teljesen eltűnnek a találatok az eredménylistából, nemhogy az első helyről.
Persze, minden szentnek maga felé hajlik a keze... Ezzel nem is lenne probléma, már-már természetesnek, szinte jogosnak éljük meg, hogy minden így működik.
Mik azonban a jelenség veszélyei?
Előfordulhat egy keresés során, hogy van arra vonatkozó Google oldal, valamilyen földrajzi hely is kapcsolódik hozzá, esetleg kép és videó találat - a találati lista első 5-6 eredménye máris le van foglalva, márpedig ritka az a felhasználó, aki ne ezek közül választana. Így esélye sincs a valóban releváns oldalaknak, hogy a felhasználók odataláljanak. Ennek következményeként nem kell hosszan részletezni, hogy mennyire érdemes nekik a Google-val versenybe szállni, mennyire érdemes értékes tartalmakat közzé tenni, stb... A Google tehát egyre növekvő hatalmát kiterjesztheti arra, hogy szó szerint irányítsa a felhasználókat, hiszen "biztos az első találat a legjobb".
Ami pedig a jelenség etikai oldalát illeti, a tanulmány bőséggel idéz olyan kijelentéseket a Google részéről, melyek ennek a hozzáállásnak éppen az ellenkezőjét állítják, miszerint nem avatkoznak bele kézzel a találatok sorrendjének alakításába. Márpedig a kísérletek alapján más magyarázat nincsen...