HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Ne bízz a monopóliumban!

2010.11.22. 18:19 Szerző: siklosib Címkék: google keresés problémái

Az internet felsőbbrendűségében gyanútlanul megbízó átlag felhasználó számára szinte észrevehetetlen Google trükköt leplez le egy frissen megjelent tanulmány. Legtöbbször a gyorsaság és a rutin miatt arra hagyatkozunk, hogy beírunk valamit a Google keresőjébe és az első találatok között megtaláljuk a legjobb eredményeket. Ez nem is egy valótlan elvárás, hiszen a Google algoritmusai elvileg ezt hivatottak biztosítani. Van azonban néhány kivétel...

Saját első találatok
Ha olyan témára keresünk, ami a Google vagy partnerei oldalain megtalálhatóak, azok biztosan az első találatok között lesznek, függetlenül attól, hogy milyen minőségű eredményekről van szó. A tanulmány egyik példája az egészségügyi terület, melyen a Google Health lesz az első találatok gazdája. Abban az esetben, ha pontosan olyan formában kerestük, ahogy ott megjelenik a kifejezés... És éppen ezzel "bukott le" az a bizonyos rangsorolás. Egy oldal ugyanis ha releváns, akkor a kereső kifejezés apró változatai esetén is releváns kell hogy maradjon - legalábbis egy következetes algoritmus alapján. Ezeknél a Google érdekeltségű top találatoknál viszont egy apró változtatás után (pl egy vessző kerül a kereső kifejezés után) teljesen eltűnnek a találatok az eredménylistából, nemhogy az első helyről.


Persze, minden szentnek maga felé hajlik a keze... Ezzel nem is lenne probléma, már-már természetesnek, szinte jogosnak éljük meg, hogy minden így működik.

Mik azonban a jelenség veszélyei?
Előfordulhat egy keresés során, hogy van arra vonatkozó Google oldal, valamilyen földrajzi hely is kapcsolódik hozzá, esetleg kép és videó találat - a találati lista első 5-6 eredménye máris le van foglalva, márpedig ritka az a felhasználó, aki ne ezek közül választana. Így esélye sincs a valóban releváns oldalaknak, hogy a felhasználók odataláljanak. Ennek következményeként nem kell hosszan részletezni, hogy mennyire érdemes nekik a Google-val versenybe szállni, mennyire érdemes értékes tartalmakat közzé tenni, stb... A Google tehát egyre növekvő hatalmát kiterjesztheti arra, hogy szó szerint irányítsa a felhasználókat, hiszen "biztos az első találat a legjobb".
Ami pedig a jelenség etikai oldalát illeti, a tanulmány bőséggel idéz olyan kijelentéseket a Google részéről, melyek ennek a hozzáállásnak éppen az ellenkezőjét állítják, miszerint nem avatkoznak bele kézzel a találatok sorrendjének alakításába. Márpedig a kísérletek alapján más magyarázat nincsen...

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

2 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr362466065

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kig121 2010.11.23. 13:38:13

A guglival az a baj, hogy szinte minden országban más és más találati listát mutat meg.
Én innen Magyarországról hiába próbálkozok a google.com-al akkor se kapok google health-es találatokat.

Viszont ha virtuális gépen átmegyek amcsi gépre, akkor már jelentkezik a probléma.

Woodymerlo 2010.11.23. 16:12:09

nem csak országonként, de gépeként is változik az a lista:)
süti beállítások módosítása