A Wolfram Alpha egy igazán tudományos kereső. 2009 elején indult, azóta is új funkciókkal egészítik ki, folyamatosan fejlesztik, mégsem sokat hallunk róla. Megjelent egy interjú a Wolfram Research alapítójával, Stephen Wolfram-mal, aki néhány kérdésre választ adott.
A múlt
Amikor elindult, a fő kérdés az volt, hogy vajon lehetséges-e a weben található rengeteg adat alapján számításokat végezni, összefüggéseket találni egy-egy keresés esetén. Bár az indulás során ez a felhasználói élmény hiányosságai miatt nem volt látványos, mára egyértelműen megvalósult. A kezdeti verzióhoz képest mára a használhatósága és a feldolgozott adatmennyiség is sokat javult és az egyre nagyobb tapasztalatoknak köszönhetően egyre nagyobb léptékben haladnak továbbra is. Mára a felhasználók nagy része tisztában van vele, hogy a Wolfram Alpha nem egy általános kereső.
A munka nagy része
A kutatók álláspontja szerint a web önmagában nem elég a nyers információk színvonalas prezentálására, ezért elsődleges adatforrásokhoz nyúlnak vissza. Ezeknek a megszerzése, bár az elérhető források zártsága miatt nem egyszerű, de az ezután következő feldolgozáshoz képest csupán a munka 5 %-át teszi ki. Az igazi nehézséget az adatok megértése, a felhasználói szándékok szerinti feldolgozása, anomáliák felfedezése jelenti.
Népszerűsítés
A jelenlegi feladat az, hogy a Wolfram Alpha minél több csatornán keresztül minél több emberhez eljusson. Ehhez elsősorban a fejlesztéseken, illetve a mások számára való integrálhatóságon keresztül szeretnének eljutni.
A jövő
Ez az új feldolgozási lehetőség még a kezdet kezdetén jár, évek szükségesek ahhoz, hogy kiderüljön mire is képes. A közeljövőben azonban szerepelnek olyan tervek, hogy lehetőséget nyitnának saját adatok feltöltésére és elemzésére, a szintén a cég által fejlesztett Mathematica program komolyabb bekötésére, illetve a természetes nyelvi lekérdezések megértésére. Ezek kombinációja által például megvalósulhatna az, hogy a Mathematica nyelven programozók természetes nyelvi utasításokkal fogalmazhassák meg utasításaikat.
Természetesen folyamatosan történik az adathalmazok bővítése, újabb tudományos területek bevonása is.
Az eredeti cikk
itt olvasható.