HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) Google (33) google (59) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Mondjam vagy írjam?

2010.03.01. 14:43 Szerző: siklosib Címkék: mobil internetes keresés alternatív keresőfelület mobil keresés különleges keresők videokereső beszédtechnológia

A számítógéppel való beszélgetés egy kicsit futurisztikusnak és idegennek tűnik, legalább annyira nehezen szólunk mi emberek a géphez, mint amennyire nehezen fogadjuk ha a gép megszólal. Mindez azonban egyre közelebb kerül a valósághoz és egyre inkább elkerülhetetlen lesz.

Szükséges-e a beszédtechnológia?
A technológia lehetőségeinek oldaláról vizsgálva sok hasznos lehetőséget rejt magában a beszédfelismerés, beszéd alapú személyazonosítás vagy akár a beszéd alapú keresés is. Adja magát a kérdés, hogy miért is van erre szükség, hiszen egyre kényelmesebb eszközök állnak rendelkezésre ahhoz, hogy a megszokott felhasználói felületeken keresztül használjuk a különböző alkalmazásokat, keresőket. 

Hagyományos és mobil technológiák
Mindez azonban feltételez néhány elengedhetetlen körülményt: jól olvasható monitor, kényelmes billentyűzet, jól kialakított felületek, és nem utolsó sorban legalább egy, de inkább két szabad és használható kezet, jó látást... A mindennapi életben nem feltétlenül áll mindez rendelkezésünkre. A mobiltelefonok és okostelefonok terjedésével sokkal több helyzetben vehetjük hasznát a modern technológia vívmányainak, ha minél egyszerűbben kezelhetjük őket. Egy-egy gyors keresés esetén is nehézkes lehet egy kis készüléken billentyűzet segítségével beírni amit keresni szeretnénk, az eredmények megjelenítése szintén kényelmetlen.

Egyre több alkalmazás létezik, ami pontosan ezt a célt szolgálja, legyenek egyszerű keresők vagy személyi segédek. A Google mobil keresője is tartalmaz már beszédfelismerő egységet, de ilyen program például a Siri, amit telepítve kérdéseket is feltehetünk a telefonunknak, vagy akár megkérhetjük arra is, hogy hívjon egy taxit...

Egészségügyi alkalmazások
Sok esetben azonban nem csak a kényelem és a mobilitás egyszerűsége az elsődleges szempont. Az egészségügy mindkét oldalán jó szolgálatot tehet a beszédfelismerés alkalmazása. A technológia fejlődésével egyre hatékonyabban megoldható a beszéd alapú vezérlés, a beszéd alapú internet használat, így a kezüket használni nem tudók is nagyobb eséllyel boldogulhatnak ezen a téren. Orvosi oldalon szintén nagyon hasznos, hiszen az orvos keze gyakran nem felszabadítható, vagy sterilen kell maradnia, ami miatt a billentyűzet használata szintén nem lehetséges. Ezek a megoldások azonban még csak kezdetlegesek, fejlődniük kell.

Hang és video
Kicsit könnyedebb alkalmazási terület az interneten egyre nagyobb mennyiségben megtalálható multimédiás anyagban való keresés. Több olyan kereső is létezik - ilyen például a midomi - amelynek elég ha egy dallamot vagy dallamrészletet eldúdolunk, eredményül pedig megkapjuk a teljes zenét eredeti formában. Ez a hagyományos keresési módszerekkel már nem is lenne lehetséges.

Ezek az alkalmazások -a dallamfelismerőt kivéve- elsősorban a felhasználói beszédfelismerés használatára alapulnak. A másik irány viszont, amikor az eredmények formája nem hagyományos szöveg, hanem akár hang vagy video. A Youtube videomegosztó oldalán bizonyos esetekben lehetséges egy-egy szóban elhangzó kifejezés megkeresésére a videon belül, természetesen a Google technológiáját kihasználva. Ehhez hasonló megvalósítás a magyar fejlesztésű mindroom videokereső szolgáltatás is, ahol a magyar híradók felvételeiben kereshetünk tetszőleges kifejezésekre. A mindennapi internethasználatban az interneten tárolt adatmennyiség formai változatosága miatt ez a módszer is egyre fontosabbá válik. A valódi áttörést azonban az fogja jelenteni, ha már nem kell szöveggé alakítani a hangzó anyagokat, hanem azok közvetlenül kereshetővé válnak.

A beszédtechnológia jövője
Bár léteznek már, különösen a mobil technológiában jól alkalmazható beszédfelismerővel kiegészített alkalmazások, keresők, de a hagyományos internet világában egy kicsit háttérbe szorul még ez a terület. A legutóbbi internetes forradalom során, aminek köszönhetően a közösségi oldalak és alkalmazások nagy népszerűségre tettek szert, a beszéd lehetősége a legtöbb ilyen oldalon kimaradt, és úgy tűnik, hogy nem is ez az elsődleges hiányzó funkció. Ami késik azonban nem múlik, a beszédtechnológia töretlenül fejlődik és hamarosan várhatóan sokkal nagyobb teret hódít majd.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

3 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr831799775

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

syck · https://twitter.com/sycko 2010.03.01. 14:54:42

(szerintem home servereken, konzolokon (xbox,ps,wii), autoban lesz utos a beszedfelismeresre epulo vezerles.)

repalaki edomer 2010.03.01. 14:57:59

na szuper, pont most lett kész egy poszt a legutóbbi számítógépes nyelvészeti konferencián elhangzott beszédtechnológiai dolgokról, na sebaj :)

Kereso75 · http://kereses.blog.hu 2010.03.01. 15:11:09

@gyorgyadam: Szerintem ird meg te is mindenképpen. Még kevés a magyar anyag a témában.
süti beállítások módosítása