HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) Google (33) google (59) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Cicák helyett műholdak!

2017.10.16. 10:04 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: műhold képfeldolgozás deep learning

A felületes szemlélődő számára úgy tűnhet, a deep learning csupán az internet nagy kérdéseire fókuszál; cuki cica van-e egy adott képen vagy nem, van Gogh stílusú profilképünk legyen vagy adott ember stílusában generáljunk szövegeket. Akadnak olyan mellékszálak, mint az önvezető autók, melyek azért elérik a szélesebb publikum ingerküszöbét, hiszen ezek a szerkezetek olyanok mint egy megvalósult sci-fi, arról már nem is beszélve, hogy lehet rettegni, hogy mennyi embert fognak megölni és/vagy munkanélkülivé tenni. Kína pedig az egész országot befedő arcfelismerő rendszer  bevezetését tervezi és mindenki a Nagy Testvér eljövetelét látja. Mindeközben már régen figyelnek minket az űrből apró műholdak százai, melyek irdatlan adattömeget küldenek az adatközpontokba, ahol a modern képfeldolgozásnak hála ma már napi szinten monitorozzák az olajfinomítók kapacitását, a bevásárlóközpontok parkolóinak kihasználtságát, az épülő iparkapacitások kiterjedtségét, a termőföldek állapotát és várható hozamát, vagy éppen a Dél-kínai-tengeren épülő mesterséges szigeteket.

c97a8493f0cc6c9f38caa05b7b51e9ae--soviet-art-soviet-union.jpg

1957-ben lőtték fel az első műholdat, a Szputyinkot. Azóta eltelt pár év, fejlődött a technológia és teret nyertek a nyílt adatok, ezért ma már a NASA, az ESA és még vagy tucatnyi űrügynökség is szabadon elérhetővé teszi adatainak egy részét. A szabályozás folyamatosan puhul, ezért megjelentek a kereskedelmi műholdak is. Az utóbbi időkben az olyan úttörő cégek hatására mint pl. a Planet, pedig divatba jöttek a cipősdoboznyi kis műholdak, melyekből egy-egy százas nagyságrendű hálózatot üzemeltet egy startup. A miniműholdaknak hála akár naponta is kaphatunk képet egy minket érdeklő területről, ami beindította az analitika területén ügyködők agyát is:

  • a spire hajózási, repülési útvonalakat figyel
  • a Descartes Labs több szolgáltatótól gyűjti a műholdképeket és térkép szolgáltatást, mezőgazdasági előrejelzést, fogyasztói indexet, stb. készít ügyfeleinek, azok akik maguk akarnak összedobni egy modellt, pedig API-n keresztül férhetnek hozzá az adatokhoz. A legvadabb dolog tőlük egy vizuális kereső, amivel a műholdképek között vizuális jegyek alapján kutakodhatunk!
  • a Planet és az Orbital Insight egyszerre biztosít műholdas és adatelemzési infrastruktúrát

tumblr_lzi0l0r9lg1qbh26io5_540.jpg

Dőlnek tehát az adatok, jelentős részük nyílt, illetve a kereskedelmi szolgáltatók NGO-k és kutatók számára általában ingyenes hozzáférést biztosítanak. Ezek elemzése ma már nem lehetetlen feladat, a Python például remekül el van látva olyan könyvtárakkal, melyekkel segítségével könnyen elvégezhetők a legalapvetőbb elemzések, de a QGIS is sok plugin-t nyújt erre. Ha például az érdekel minket, hogyan alakult a zöldterületek aránya Budapesten és környékén az utóbbi években, akkor kb. 20 perc alatt elkészíthetjük az alábbi kis vizut. A Landsat 7 képei egész jól lefedik a régiót és habár nem találtunk a zöldterületek azonosítására használt NDVI indexre Python implementációt, az annyira egyszerű, hogy két kódsorba megírtuk.

Komolyabb feladatok sem megoldhatatlanok ma már. A Descartes Labs vizuális keresőjéhez pl. egy szabadon elérhető Imagenet-et használta ResNet architektúrája előtrénelésére, hogy aztán azt az OpenStreetMap földhasználati kategóriák azonosítására tanítsa ki. Igen, egy tök általános modell transzferáltak műholdképekre! (Bővebben itt lehet olvasni erről)

 

A "new space" mozgalomnak még csak az elején járunk, de már láthatatlanul behálóznak minket a műholdas megfigyelések. Miközben a robotoktól és az önvezető autóktól félünk és próbálunk előre kitalálni megoldásokat olyan problémákra, melyek még nem is jelentkeztek, elsiklunk a felett, hogy ma már az égből figyelik mit építünk, hol parkolunk, mit termesztünk, stb. 

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr712984482

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása