A felületes szemlélődő számára úgy tűnhet, a deep learning csupán az internet nagy kérdéseire fókuszál; cuki cica van-e egy adott képen vagy nem, van Gogh stílusú profilképünk legyen vagy adott ember stílusában generáljunk szövegeket. Akadnak olyan mellékszálak, mint az önvezető autók, melyek azért elérik a szélesebb publikum ingerküszöbét, hiszen ezek a szerkezetek olyanok mint egy megvalósult sci-fi, arról már nem is beszélve, hogy lehet rettegni, hogy mennyi embert fognak megölni és/vagy munkanélkülivé tenni. Kína pedig az egész országot befedő arcfelismerő rendszer bevezetését tervezi és mindenki a Nagy Testvér eljövetelét látja. Mindeközben már régen figyelnek minket az űrből apró műholdak százai, melyek irdatlan adattömeget küldenek az adatközpontokba, ahol a modern képfeldolgozásnak hála ma már napi szinten monitorozzák az olajfinomítók kapacitását, a bevásárlóközpontok parkolóinak kihasználtságát, az épülő iparkapacitások kiterjedtségét, a termőföldek állapotát és várható hozamát, vagy éppen a Dél-kínai-tengeren épülő mesterséges szigeteket.
1957-ben lőtték fel az első műholdat, a Szputyinkot. Azóta eltelt pár év, fejlődött a technológia és teret nyertek a nyílt adatok, ezért ma már a NASA, az ESA és még vagy tucatnyi űrügynökség is szabadon elérhetővé teszi adatainak egy részét. A szabályozás folyamatosan puhul, ezért megjelentek a kereskedelmi műholdak is. Az utóbbi időkben az olyan úttörő cégek hatására mint pl. a Planet, pedig divatba jöttek a cipősdoboznyi kis műholdak, melyekből egy-egy százas nagyságrendű hálózatot üzemeltet egy startup. A miniműholdaknak hála akár naponta is kaphatunk képet egy minket érdeklő területről, ami beindította az analitika területén ügyködők agyát is:
- a spire hajózási, repülési útvonalakat figyel
- a Descartes Labs több szolgáltatótól gyűjti a műholdképeket és térkép szolgáltatást, mezőgazdasági előrejelzést, fogyasztói indexet, stb. készít ügyfeleinek, azok akik maguk akarnak összedobni egy modellt, pedig API-n keresztül férhetnek hozzá az adatokhoz. A legvadabb dolog tőlük egy vizuális kereső, amivel a műholdképek között vizuális jegyek alapján kutakodhatunk!
- a Planet és az Orbital Insight egyszerre biztosít műholdas és adatelemzési infrastruktúrát
Dőlnek tehát az adatok, jelentős részük nyílt, illetve a kereskedelmi szolgáltatók NGO-k és kutatók számára általában ingyenes hozzáférést biztosítanak. Ezek elemzése ma már nem lehetetlen feladat, a Python például remekül el van látva olyan könyvtárakkal, melyekkel segítségével könnyen elvégezhetők a legalapvetőbb elemzések, de a QGIS is sok plugin-t nyújt erre. Ha például az érdekel minket, hogyan alakult a zöldterületek aránya Budapesten és környékén az utóbbi években, akkor kb. 20 perc alatt elkészíthetjük az alábbi kis vizut. A Landsat 7 képei egész jól lefedik a régiót és habár nem találtunk a zöldterületek azonosítására használt NDVI indexre Python implementációt, az annyira egyszerű, hogy két kódsorba megírtuk.
Komolyabb feladatok sem megoldhatatlanok ma már. A Descartes Labs vizuális keresőjéhez pl. egy szabadon elérhető Imagenet-et használta ResNet architektúrája előtrénelésére, hogy aztán azt az OpenStreetMap földhasználati kategóriák azonosítására tanítsa ki. Igen, egy tök általános modell transzferáltak műholdképekre! (Bővebben itt lehet olvasni erről)
A "new space" mozgalomnak még csak az elején járunk, de már láthatatlanul behálóznak minket a műholdas megfigyelések. Miközben a robotoktól és az önvezető autóktól félünk és próbálunk előre kitalálni megoldásokat olyan problémákra, melyek még nem is jelentkeztek, elsiklunk a felett, hogy ma már az égből figyelik mit építünk, hol parkolunk, mit termesztünk, stb.