A mobil eszközök életünk részévé váltak, annak ellenére, hogy a szövegbevitel elég körülményes rajtuk. Persze akadnak olyanok, akik rendkívül gyorsan képesek írni a hagyományos érintőképernyős billentyűzeteken, de ezek a szövegek főleg nem szerkesztett, amolyan írott beszélt nyelvi megnyilatkozások. Sokak számára megoldást jelentenek a swype technikát prediktív bevitellel ötvöző megoldások, melyeket korábban már teszteltünk. Most a legkézenfekvőbb megoldást, a kézírást mobilra átültető eszközök közül mutatunk be párat.
Habár a legtöbb alkalmazás arra buzdít minket, hogy az ujjunkat használva írjunk a képernyőre, azt ki kell mondani, hogy ez nem működik, kényelmetlen, pontatlan és nekem az ujjam is elkezdett egy idő után fájni. A megoldás egy olcsó (500 - 1000 forint körüli) stylus jelentheti. Én 740 forintért vettem egy Maxell Stylus Pen-t és rögtön el is kezdtem értékelni a kézírás lehetőségét. Tényleg jó móka kézzel írni, csak nem minden esetben lehetséges, pl. a metrón félkézzel kapaszkodva, a másik kézzel a mobilt tartva a stylus elővételére sincs lehetőség. Ellenben otthon, vagy hosszabb utazás során, sokkal kényelmesebb kézzel írni leveleket, tweeteket, csetelni meg jó értelemben fura, kicsit olyan érzés, mint amikor az osztályban leveleztünk a pad alatt.
Messze a legjobb kézírás felismerő ma a piacon! Magyarra is elérhető, és habár az angol verziónál kicsit rosszabb, egész használható. Nekem valahogy nem ment az emojik rajzolása és a szmájlikon túl nem tudtam még felismerhetőt rajzolni neki, de elvileg ezzel is megbirkózik.
A Swype-on átválthatunk kézírásra is. Az angol verzió egész jól működik, de a magyar egyszerűen még használhatatlan. Elvileg ha sokan használnák és megosztanák az adataikat, akkor javulhatna az alkalmazás által használt modell, de amíg ilyen gyatra, addig nem fogják sokan használni...
Elvileg intuitív kezelőfelületével a kézírás felismerést forradalmasító appról van szó. A gyakorlatban szerintem nagyon nehézkes használni, ha hibát vétünk, akkor percekbe is telhet a javítás.
Milyen menő lenne, ha a papíron végzett számításaink maguktól oldódnának meg? Kb. erre gondolhattak a MyScript Calculator megalkotói. Milyen lenne, ha ahogy leírom hogy 122 x 34 = akkor hirtelen felugrana az eredmény? Ez az app pont ezt csinálja, csak kell egy kérdőjel neki az egyenlőségjel jobb oldalára. A probléma az, hogy pl. az általam írt kérdőjelet (ahogy a videón is látszik) képtelen felismerni ez az alkalmazás. Ha hosszabb kifejezést vinnénk be, akkor a MyScript néha egyszer úgy gondolja, hogy neki ennyi elég, ad nekünk most egy eredményt és nem vár tovább. A koncepció nagyon jó, sajnos a kivitelezésen még van mit javítani.
A Squid a kézírásos alkalmazás. Ahhoz, hogy igazán használható legyen, a zsebünkbe kell nyúlni a bővítményekért (a pdf annotálás és a felhős szinkronizálás sajnos egyáltalán nem olcsó), de ha ezt megtesszük, akkor remek eszközt kapunk. Kifejezetten ajánlom azoknak, akik papírfecnikre jegyzetelnek és szeretik kinyomtatni az aktuálisan olvasott tanulmányokat hogy tudjanak firkálni a lapokra.
Október óta tesztelgetve a különböző kézírás felismerő appokat azt tudom mondani, van helye ennek a beviteli módnak. A Squid tkp. az olvasó eszközömmé vált és nyugodt körülmények között gyakran átváltok Google Handwrite beviteli módra. Ugyanakkor nem hiszem, hogy a megszokott pötyögést le tudja váltani ez a módszer, maximum hasznos kiegészítője lehet annak.