HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Emotikonok a magyar tweetekben

2015.12.10. 10:31 Szerző: jvenczeli Címkék: twitter emotikon Twitter emoji Zipf törvény power-law

A twitteren zajló kommunikációnak fontos kiegészítői az emotikonok, hiszen kevés karakterrel, viszonylag komplex, szavakkal nehezen megragadható jelentéstartalmakat lehet velük közvetíteni. Emiatt fontos szerepük lehet a tweetek automatizált feldolgozásában is, például ha érzelmi töltés szerint szeretnék klasszifikálni az egyes posztokat. De mégis milyen emotikonokat használnak a magyar twitterezők? Mielőtt megválaszolnánk ezt a kérdést, gyorsan tisztázzuk, hogy mi mindenre gondolhatunk, amikor emotikonokról beszélünk!

emoticon.jpg

Az emotikonok (emotion + icon) valamilyen arckifejezés reprezentációi különböző betűkből és más írásjelekből felépítve. A nyugaton elterjedt emotikonok általában kilencven fokban elfordítva értelmezendők - pl :c vagy ;-) - és sok felületen automatikusan kis képekre, “emojik”-ra cserélődnek, amiknek külön unicode karakterek felelnek meg. Az emoji szó egyébként japán eredetű, és csak véletlenül hasonlít az emoticonra, eredetileg kb. “kép-karakter”-t jelent. A legtöbb emoji nem is hordoz különösebb érzelmi töltést.
A keleti online kommunikáció szülöttei a “kaomoji”-k (kb. “arc-karakter”), amik elfordítás nélkül értelmezhetőek és általában sokkal több karakterből állnak, mint a nyugati emotikonok. A kaomojik szemantikai elemzése nem egyszerű feladat, mivel meglehetősen nagy teret engednek a felhasználók kreativitásának, és gyorsan fejlődnek. Egyelőre a nyugati online életben csak kevés honosodott meg, a magyar twitterezők pedig csak elvétve használnak kaomojikat, és akkor is csak egyszerűbbeket. (“⌒◞౪◟⌒”)/♫•*¨*•.¸¸♪

A twitter megjeleníti az emojikat, de egyik emoticont sem változatatja át automatikusan, ezért a felhasználók kedvükre váltogathatnak az emotikon típusok közt. Íme a 30 leggyakoribb emoji és nem-emoji emoticon, ~55000 magyar tweet alapján:

           

* (A számlálásnál azonosnak tekintettem azokat az emotikonokat, amiknek az utolsó karaktere kétszer, vagy annál többször szerepelt. Ezeket jelzi a három pont.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagy korpuszok különös tulajdonsága, hogy a bennük előforduló szavak gyakorisága egy jellegzetes eloszlást követ. Függetlenül attól, hogy milyen nyelvet tekintünk, minden szó összes előfordulása fordítottan arányos azzal, hogy hányadik leggyakoribb a szó a korpuszban. Például a második leggyakoribb szó fele annyiszor fordul elő, mint az első, a tizedik leggyakoribb pedig tized annyiszor. A jelenséget Zipf-törvénynek, vagy Zipf-eloszlásnak nevezzük George Kingsley Zipf után, aki nyelvészként tevékenykedett a huszadik század elején. Zipf úgy vélte, ez a törvényszerűség valamilyen módon az emberi természetből fakad, de talán túlzás ezt feltételezni, mivel azóta számos más, kevésbé humán-spcifikus területen is megfigyelték. Többek között véletlenszerűen generált betűsalátákban.

De mi köze van mindennek az emotikonokhoz? A fenti két táblázatban látszik, hogy az egyes emotikonok gyakorisága ütemesen csökken, ahogy a sorszámok növekednek. Felmerül a kérdés, hogy itt is megfigyelhető-e Zipf-törvénye. A Zipf-eloszlást követő adatok egy log-log skálán jellemezően egy egyenes mentén rendeződenk. Valahogy így:

 

Az ábrákon az látható, hogy adott gyakoriság-oszályba tartozó emotikonok összesen hányszor fordultak elő, osztva az összes emotikon-előfordulással. Bár a pontok nem illeszkednek tökéletesen egy egyenesre, úgy tűnik az emotikonok gyakoriságeloszlása meglehetősen hasonlít a normál szavakéra.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr438139976

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása