Ki ne szeretné néha olvasni a másik gondolatait? Milyen jól jönne egy kis szerkezet, amivel a hőn áhított lány, vagy fiú agyi aktivitását szövegé alakíthatnánk, de a rendfenntartó erők sem lennének restek egy ilyen kütyüt bevetni. Scifinek tűnhet a gondolatolvasás, de mára valósággá vált. Idén két kutatócsoport is meggyőző eredményeket produkált már a brain-to-speech területén. Nem kell hozzá más, csak egy kis elektróda az agyban, ami lehet az első lépés a cyberbrain felé...
Egy igazán nemzetközi projekt keretében, ami a Boston University, a Harvard, az MIT mellett kórházi és ipari partnerek együttműködésének gyümölcse, sikeresen szólaltatták meg egy ún. locked-in szindrómás beteg gondolatait. Az önkéntes páciens agyába ültetett elektródák az agyi aktivitás mintázatait egy dekódoló egységnek továbbítják, ami azután beszédet szintetizál a jelekből. Habár csak egy alany eredményeit mutatja be a kísérletről szóló tanulmány, nagyon ígéretesnek tűnik a megközelítés.
A KIT Congitive Systems Lab kutatói epilepsziások agykérgére helyezett elektródák segítségével rögzítették a beszédhez kapcsolódó agyi aktivitást. Történetünk szempontjából az, hogy az alanyok epilepsziások, csupán annyit számít, hogy amúgy is átestek egy koponyát érintő beavatkozáson, ennek során kerültek be az elektródák koponyájukba. Habár messze van még a tökéletestől a rendszer, az eljárást bemutató tanulmány szerint a szótévesztés aránya 25, a fonémahibák aránya pedig 50% alatt van már.