Mielőtt a kedves olvasó azt hinné, megőrültünk a nyári melegben, gyorsan szögezzük le; az adatok alapján nagyon valószínű hogy ha szóasszociációs vizsgálat alá vetnénk, akkor előbb-utóbb eljutnánk a vajhoz - vagy nem....
Szóasszociációs gráfunk két táblára épül, melyek itt találhatóak. Az oldalon rögtön kiderül, hogy az adatokat 1983-ban és 1985-ben vették fel, 10-14 és 18-24 évesek körében, azaz mára mára negyvenes, ötvenes éveikben járnak az adatközlők. Azóta már vajat sem használunk annyira, az asszociációk pedig érzékenyek az ilyen változásokra, de szerencsére az ilyen kapcsolatok száma nem túl magas a táblázatokban.Maga a gráf minden hívószót és választ tartalmaz mint csomópont, nagyságukat az ábrán PageRank értékük adja. Az élek egy hívószó-válasz relációt jelenítenek meg, vastagságuk a kapcsolat gyakoriságának súlyán (az hány válaszadó adta meg az asszociációt) alapul.
A szóasszociációs vizsgálatok nem öncélúak. Egyrészt betekintést nyújtanak abba, hogyan tárolja az elme a szótári elemeket, másrészt akár iparban is lehet alkalmazni egy ilyen adathalmazt, pl. a keresés során kiterjeszteni a query-t az asszociációkkal (esetleg valamilyen megkötést alkalmazni egy szemantikus adatbázis segítségével) vagy faceteket képezhetünk a további kereséshez. Akit mélyebben érdekel a téma, az olvassa el ezt a tanulmányt.