HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) Google (33) google (59) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Kvantumfizika és nyelvészet

2014.08.25. 13:06 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: nyelvészet könyvajánló szemantika nyelvtechnológia kvantumszámítás

A nyelvtechnológia jelentős része az ún. normál tudomány körébe tartozik, azaz bevett eszközökkel próbálunk megoldani rejtvényeket, minden úgy működik ahogy az "a nagykönyvben meg van írva". A kilencvenes évekig ez a szabályalapú, logikai módszerek alkalmazását jelentette, Charniak könyvének megjelenése óta pedig a statisztikai és gépi tanulási módszerek egyeduralomra jutottak. Napjainkban jelent meg egy új irányzat az Oxford University kutatócsoportjának hála amely megpróbálja közös nevezőre hozni a két irányzatot a szemantikában, azaz a kompozícionális és a disztribúciós elméleteket és ehhez a kvantumfizikát hívták segítségül!

qpl.jpg

A Quantum Physics and Linguistics egy tanulmánykötet, szerzői a Quantum Group-hoz kötődnek így vagy úgy. A témák egészen vegyesek, a kvantumszámítástól a kompozícionális-disztributív szemantikáig sok dologgal találkozhatunk benne s gyanítom hogy kevés ember akad a földön aki képes megérteni minden érintett téma hátterét. Az biztos, hogy akinek nem dereng egy kicsit a kategóriaelmélet, a kvantumlogika és a disztribúciós szemantika (vagy a vektorterek), az inkább bele se kezdjen az olvasgatásába (nekik ajánljuk Widdows Geometry and Meaning könyvét)!

 

Nagyon dióhéjban a kvantumfizika azért keveredik a szemantikához, mert abban is fellelhető hogy a makroszinten más törvények (kompozícionalitás) uralkodnak mint a mikroszinten (disztribúció). Nagyon úgy tűnik, a fizikusok számára eme kettősség kezelésére a kategóriaelmélet kézenfekvő volt, szerencsére ez a matematikai nyelvészettől és a logikától sem idegen dolog. A kötetből én az alábbi tanulmányokat ajánlom kezdésnek ennek szellemében:

  • Michael Müger: Modular Categories
  • Dion Coumans and Bart Jacobs: Scalars, Monads, and Categories
  • Peter Hines: Types and forgetfulness in categorical linguistics and quantum mechanics
  • Stephen Pulman: Distributional Semantic Models
  • Stephen Clark: Type-Driven Syntax and Semantics for Composing Meaning Vectors

Mielőtt bárki azt hinné, ez csak üres elméleti bűvészkedés ne felejtsük el, hogy a Google nem is olyan régen vette magának kvantumszámítógépeket a D-Wave cégtől és a kereső óriás rengeteg energiát fektetett már a disztribúciós szemantikába (csak ők információkinyerésnek hívják, mint rendes számítástudósok), aminek lassan elérkezünk a korlátaihoz s ezért saját Quantum AI Group-ot alapított. Aki pedig a pénzhajhászokat hurrogná le, hogy "no de hol marad az elme modellezése?", azoknak érdemes Loewenstein Physics in Mind: A Quantum View of the Brain című könyvét elolvasniuk.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr166633357

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása