Az IT jelen van mindennapjainkban, de vannak esetek, amikor a jó öreg toll és papír a legjobb eszköz. Kézírással lejegyezni egy gondolatot, vagy a "szalvéta hátoldalán gondolkodni" még mindig sokkal természetesebb, mint egy szoftvert (no meg egy készüléket amin fut) használni. Aki szeret jegyzetelni, az viszont tudja mennyire könnyű elveszíteni egy jegyzetfüzetet, milyen nehézkes keresni a feljegyzések között és milyen frusztráló lehet, ha otthon felejtjük aktuális füzetünket. A legismertebb jegyzetfüzet gyártó a Moleskine összefogott a legnépszerűbb szoftveres jegyzetkezelővel az Evernote-tal és megoldást talált a problémára.
Az összefogás lényege, hogy a Moleskine speciális jegyzetfüzetet kínál, kisiskolás zsargonnal csíkos avagy vonalas (ruled) és kockás, szebben négyzetrácsos (squared) formában. Sajnos hazánkban még nem rendelhetjük meg, és a legnagyobb Moleskine disztribútor, az Írók boltja sem tart még Moleskine Evernote-ot. A füzetekben találhatunk egy kódot, amivel három hónapig használhatjuk az Evernote prémium szolgáltatását. Jó esetben van egy iOS mobileszközünk (iPad 2 vagy 3, ill. iPhone, iPod Touch 3 vagy újabb) vagy egy jó Android készülékünk, amivel együtt működik az Evernote applikációja. Ha archiválni akarjuk kézzel készített jegyzeteinket, akkor egyszerűen a mobilkészülékkel lefotózzuk az adott oldalt. Amennyiben iOS eszközünk van, akkor a vonalak és a kockák speciális kialakításának köszönhetően a szoftver nagyon szépen javítja a megvilágítás okozta problémákat a képen. Ha nem használunk ékezetes betűket az írásunkban, akkor a karakterfelismerés is remekül működik, és pár pillanat alatt a papírra vetett jegyzet digitálisan is elérhető, kereshető és megosztható több készülék és felhasználó között.
A jegyzetfüzetek használata anakronisztikusnak tűnhet sokak számára, de bizony a legtöbb kreatív területen a mai napig használatban vannak. Az újságírók, írók, művészek és építészek mellett még a a technikai emberek körében is népszerű ez az analóg módszer, bizonyos körökben pedig ún. Hipster PDA használata dívik.
A fenti videó nagyon szépen mutatja be a Moleskine Evernote-ot működés közben. Azonban érdemes megjegyezni, hogy az Evernote Premium működik más jegyzetfüzetekkel is, igaz nem javítja fel olyan szépen a képet, mint a speciális lapokkal, de elfogadható eredményt produkál. A "stickers", azaz az apró felragasztható jelek használata nagyon jó ötletnek tűnik, de egyrészt hamar elfogynak, másrészt kizárólag iOS eszközök képesek felismerni őket, ellenben analóg papíron tageket rendelhetünk feljegyzéseinkhez, mely sokkal használhatóbb jegyzeteink kereshetővé tételéhez. A karakterfelismerő az ASCII karakterekkel egész jól elboldogul, amennyiben az Egyesült Államokban elterjedt, nyomtatott írásra hasonlító betűkkel írunk. A hazánkban is megszokott folyóírással nem igazán tud mit kezdeni az Evernote, az ékezetek végképp zavarba hozzák, ami már csak azért is furcsa, mert az angolban is akad pár szó, amiben használatosak pl. café vagy fiancé(e).
A Moleskine - Evernote együttműködés hivatalos bejelentése nagyon érdekes, mivel kiderül, hogy mindkét cég rájött arra, hogy nem konkurensei egymásnak, hiszen a felhasználók van amikor a digitális megoldásokat szeretik, van amikor a hagyományos jegyzetelést választják.
Ahogy az Evernote vezetője megjegyzi, sokáig a régi és az új harcának tekintették a papíralapú jegyzetelés és a szoftveres megoldások közötti konkurálást. A gyakorlat azt mutatja azonban, hogy sokkal természetesebb kézzel lejegyezni gondolatainkat, vagy egy előadáson jegyzetelni. Az Evernote okosan ismerte fel, hogy a felhasználók szeretik az ún. természetes (vagy inkább megszokott) interakciót, ezért létrehozta saját kézírás felismerő alkalmazását is, ami táblagépeken jól működik, de sajnos ez is csak a már említett korlátok között. Reméljük a technológia hamar kiforrja magát és túljut a gyermekbetegségein. Addig hipstereknek ajánljuk leginkább az Evernote Moleskine-t, főleg "vetítésre", a többiek várják ki, amíg a tervezők rájönnek, hogy a design driven (azaz design vezérelt) innovációt ki kell egészíteni technológiai ismeretekkel is, melyek már adottak (pl. jobb kézírás felismerés) és könnyen integrálhatóak lennének a termékbe.