Érdekes és aktuális kérdés ez, ahogy a KeresőVilágban a Szörcs készítőivel készült interjú során is felmerült, majd az erre válaszként készült írás is ezt boncolgatja.
A Seologik I blog szerzői fogalmazásában a szemantika:
A szemantika a természetes nyelvi jelentés vizsgálatával foglalkozó tudományág, a nyelvészet egyik részterülete. A szemantikai elméletek egyik alapelve az, hogy bármely a természetes nyelvi kifejezés jelentése meghatározható az alkotórészeinek jelentéseiből és azok kapcsolódási módjából - ez a kompozicionalitás elve . A jelentés ilyen felfogása kizárja a vizsgálódásból a metaforikus - pl.:az asztal lába -, idiomatikus és egyéb nem-kompozicionális jelenségeket. A szemantika tárgya lehet a mondatok jelentésváltozásainak vizsgálata - klasszikus és egyéb, kiterjesztett predikátumlogikák -, valamint szintén a szemantika tárgykörébe tartozik a szó és morféma tulajdonságok vizsgálata, valamint a lehetséges összetételek elemzése is - ez a lexikai szemantika.
A szemantika kifejezést sokan, sokféleképpen értelmezik és alkalmazzák, még a nyelvészetben is, de az biztos, hogy a jelentése jelentés, tehát természetes nyelvek esetén a szavak, mondatok jelentésére vonatkozik – ami persze újabb nyelvészeti-filozófiai kérdés, hogy minek mi a jelentése.
Informatikai területen a szemantika a „jelentéssel bíró számítások” megfogalmazást kaphatná: a nyelvtechnológia eszközeinek alkalmazása az információ kinyerés, adatelemzés, stb támogatására, melynek során a számszerű és a rendezetlen információ kerül feldolgozásra. Minden bizonnyal ez a terület még nagyon kezdetleges, kialakulóban lévő tudomány, így definiálni sem könnyű.
A keresés és az ebben az értelemben tekintett szemantika már közelebb áll egymáshoz, hiszen mindkettő célja hasonló: az információ megtalálásának és felhasználhatóságának egyszerűsítése.
Seth Grimes a keresés és a szemantika közös megközelítésének 11 módját sorolja fel:
- kapcsolódó keresések felajánlása, keresett kifejezések javítása
- definíciók, referenciák megjelenítése egy keresett kifejezésre
- szemantikailag annotált eredménymegjelenítés, a releváns információk kiemelése
- hosszabb szöveg alapú keresés
- szemantikai/szintaktikai annotációval támogatott keresés
- fogalmi keresés taxonómiák alkalmazásával
- ontológia alapú keresés
- szemantikus web technológiáinak kihasználása
- előre definiált kategóriák szerinti eredménymegjelenítés
- eredmények klaszterezett, csoportosított megjelenítése
- természetes nyelvű kereső kérdések megválaszolása
Ezek közül a jellemzők közül természetesen nem mindegyik található meg az ún szemantikus keresőkben. A kapcsolódó keresések, javítások például szinte mindenhol rendelkezésre állnak, míg a szemantikus web technológiák lassú elterjedése miatt ez ritkábban fordul elő. A különböző nyelvi feldolgozások szinte minden esetben szükségesek, ezeket a Precognox keresési megoldásai is alkalmazzák.
Kétségtelen, hogy mindezen jellemzők segítenek abban, hogy a keresés a nyelvi értelmezéshez, emberi „jelentésfeldolgozáshoz” mindinkább közelebb kerüljön még akkor is, ha ezek együttes érvényesülése sem tenne eleget a nyelvészetben értelmezett szemantika kritériumainak.