Tegnapi hír, hogy a Google teszteli, hogy a találatok sorrendjébe maguk a felhasználók is beleszólhassanak, ahogy azt most már doransky magyarul is megírta. Jelenleg csak korlátozott felhasználói körre és néhány hétig elérhető a lehetőség.
Mindenesetre a Google helyében én állandóvá tenném, hogy azok a felhasználók akik bejelenkeznek a saját maguk számára szabadon állíthassák a találatok sorrendjét. Aztán az összegyűlő adatok fényében később még el lehet dönteni, hogy az összesített adatok pontosan mire is alkalmasak.
Azt biztos alaposan meg kell fontolni, hogy mikor válhat egy "szavazat" közkinccsé, tehát mikor ad hozzá olyan információt egy felhasználó egy találati listához, ami mások számára is hasznos, hogy a spammelést el lehessen kerülni. Általában ezt szokták ugyanis ellenérvként felhozni arra, hogy miért nem működhet az, hogy emberek "szavazással" döntsék el, hogy mi a jó találat és mi nem, mint ahogy például a wikia kereső próbálkozik ezzel.
A jó (vagy rossz - nézőpont kérdése) hír ezzel kapcsolatban, hogy a Google-nek még ez is sikerülhet, ugyanis a koncepciónak lételeme az, hogy kellően sokan szavazzanak, ugyanis ez tudja az ilyen jellegű algoritmusokat megóvni a torzulásoktól, erre pedig a piaci helyzetéből adódóan pont a Google esetében van meg a legnagyobb esély. Az igazság az, hogy a Google PageRank algoritmusa is pontosan ugyanúgy szavazásra épül csak éppen az áttételesen, oldalakon található linkek összegzésén keresztül valósul meg. A PageRank esetében is egyébként, ez nem annyira kompetitív kulcsszavak esetében bizony elég kis számú "szavazat" dönt arról, hogy mi számít a legjobb találatnak. Például a "tooth whitening" kifejezést keresve a 2. találat a beyonddent cég oldala, amire összesen 147 link van más oldalakról. 147(!) szavazat és a 2. vagy egy nagyon komoly, üzleti jelentőséggel is bíró kulcsszóra, méghozzá angol nyelven.
Persze a kérdést leegyszerűsítettem, de azt akartam csak érzékeltetni, hogy a spammelésnek nem sokkal nagyobb az esélye, ha a felhasználók szavazatait IS figyelembe vesszük, mint a találatok sorbarendezésének egy szempontját.