HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) facebook (8) Facebook (9) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) Twitter (18) twitter (15) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Nyelvazonosítás

2014.08.11. 07:33 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: nyelvtechnológia R Python nyelvazonosítás

A nyelvazonosítás problémája elsőre nem tűnik nehéznek. Az ember egyszerűen felismeri hogy különböző nyelveket hall vagy éppen olvas, még akkor is, ha nem ismeri ezen nyelveket. De mi a helyzet a gépekkel? Mivel politikai blogokat elemző projektünk során felmerült a magyar tartalmak azonosításának problémája alaposabban megvizsgáltuk az elérhető eszközöket az R és Python nyelvekben is.

 

A fenti számban tökéletesen el tudjuk különíteni a francia és a bambara nyelvet, de hogy miért, azt már nagyon nehezen tudjuk megmagyarázni. A nyelvre - legnagyobb sajnálatunkra - jellemző, hogy tudása ösztönösen, magától jön, ezért a nyelvtechnológus sokszor inkább valamilyen gyors megoldást keres és nem a nyelvtudást modellezi. A nyelvazonosítás során is így járnak el a modern eszközök, melyek a TextCat program köpönyegéből bújtak ki.

 

A TextCat elsők között szakított azzal, hogy bármilyen nyelvészeti információt próbáljon megtudni az elemzett szövegről. Ehelyett ún. n-gram karakter modellekkel dolgozott, azaz egy-egy nyelvből korpuszok segítségével előállították  az n hosszúságú karaktersorok eloszlását. A kapott nyelvmodellhez hasonlít a program minden inputot és megpróbálja megtalálni melyik eloszláshoz közelít.

 

textcat - a state-of-the-art algoritmus R-ben van implementálva

A textcat (így csupa kisbetűvel) a jelenleg elérhető legjobb nyelvazonosító könyvtár. A hagyományos karakter alapú nyelvmodellek készítését gondolták újra megalkotói, illetve a korral haladva jelentősen megnövelték a modell nagyságát is, s evvel igen nagy hatékonyságot értek el. A textcat mögötti elméleti megfontolásokról a készítők tanulmányából lehet többet is megtudni, mi itt csak azt emeljük ki, hogy viszonylag nehéz "megfektetni" az eszközt. Miképp az alábbi ábra is mutatja, külön nyelvtudományi vita tárgya lehetne hogy a szerb-horvát-bosnyák hármas keverése hibának tekinthető-e, vagy hogy a skandináv nyelvekkel mit kezdjünk. 

2014-08-10 18.31.07.png

A szerzők hierarchikusan klaszterezték hogy a modellek összevetése során miképp alakulnak a tippek, ebben látható hogy a valenciai és a katalán pl. nagyon hamar kerül egymás mellé. A tudománytalan nyelvrokonítási kísérletek híveinek pedig ajánlom a magyar-breton és magyar-baszk rokonság megfontolását, karakter n-gramokra alapozva lehet mellette érvelni!

2014-08-09 19.32.34.png

langid.py - a pythonisták válasza a nyelvazonosításra

 A langid.py alkotói a hagyományos megoldást választották, de nagy gondot fordítottak a tréningadatokra és arra, hogy sok nyelvet legyen képes felismerni eszközük.

2014-08-10 18.44.26_1.png

A kiértékelés során nagyon szép eredményeket ért el a langid.py Az, hogy 97 nyelvet képes felismerni, igazi, rögtön bevethető könyvtárrá teszi, amit minden pythonista tud használni, előzetes nyelvtechnológiai ismeretek nélkül is. Akit érdekel hogyan készült az eszköz, az mindenképpen olvassa el megalkotóinak tanulmányát!

 

Verdiktet nem mondunk. Mindkét eszköz nagyon jó - hogy ki melyiket használja, az ízlés és megszokás kérdése.

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

3 komment • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr546592859

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

¿Qué tapas hay? 2014.08.12. 19:45:37

Értem én, hogy villanymozdony, de mi hajtja?

A szerző valószínűleg ért a szakmájához, de a fogalmazás nem az erőssége. Szakdolgozatban ez elégtelent érne.

HellsAngel 2014.08.13. 00:43:45

@¿Qué tapas hay?: Egy blogbejegyzesen a szakdolgozatisagot szamon kerni szerintem hiba. Foleg, ha a nagykozonsegnek keszul, abbol a celbol, hogy a cimlapra repitse az alkotojat. Ebben az esetben csupan lehengerlonek kell lennie, hogy az olvaso kapkodja a fejet, hogy hu, mik vannak, de gondolkodnia nehogy kelljen, mert attol butanak erzi magat es megharagszik. Minden erdekes megfigyeles csupan bosszanto uri huncutsag, minden leirt keplet csupan felvagas.

pythonozok · http://visszabeszelo.blog.hu 2015.03.02. 16:33:28

Ha a szerző ide tévedne... minap valamelyik ismeretterjesztő csatornán arról folyt a szó, hogy matematikai módszerrel ki lehet mutatni egy szövegről, hogy értelmes szöveg vagy halandzsa.
Sajnos csak annyit kaptam el belőle, hogy a szavak gyakoriságát elemzik valami viszonylag primitív algoritmussal és ha az így kapott értékekből grafikont készítenek, akkor értelmes szöveg esetében egy 45 fokos egyenes lesz az eredmény.
Ismerős a módszer? Hol lehetne ennek utánanézni, hogy mennyi a valóság alapja, hogy működik stb.?
süti beállítások módosítása