HTML

Precognox

 precognox-logo-cmyk-620.jpg

A blog készítői a Precognox Kft. keretein belül fejlesztenek intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szövegbányászati, big data és gépi tanulás alapú megoldásokat.

Az alábbi keresődoboz segítségével a Precognox által kezelt blogok tartalmában tudsz keresni. A kifejezés megadása után a Keresés gombra kattintva megjelenik vállalati keresőmegoldásunk, ahol további összetett keresések indíthatóak. A találatokra kattintva pedig elérhetőek az eredeti blogbejegyzések.

Ha a blogon olvasható tartalmak kapcsán, vagy témáink alapján úgy gondolod megoldással tudunk szolgálni szöveganalitikai problémádra, lépj velünk kapcsolatba a keresovilag@precognox.com címen.

Precognox Blogkereső

Document

opendata.hu

opendatahu45.jpg

Az opendata.hu egy ingyenes és nyilvános magyar adatkatalógus. Az oldalt önkéntesek és civil szervezetek hozták létre azzal a céllal, hogy megteremtsék az első magyar nyílt adatokat, adatbázisokat gyűjtő weblapot. Az oldalra szabadon feltölthetőek, rendszerezhetőek szerzői jogvédelem alatt nem álló, nyilvános, illetve közérdekű adatok.

Facebook oldaldoboz

Blog figyelése (RSS)

 Add hozzá az RSS olvasódhoz

Ha levélben szeretnél értesülni az új cikkekről:

Star Wars text mining

visualizing_star_wars_movie_scripts_precognox.jpgA long time ago, in a galaxy far, far away data analysts were talking about the upcoming new Star Wars movie. One of them has never seen any eposide of the two trilogies before, so they decided to make the movie more accessible to this poor fellow. See more...

Főbb témák

adat (8) adatbányászat (11) adatelemzés (9) adatok (13) adatújságírás (16) adatvizualizáció (19) AI (19) alternatív (6) alternatív keresőfelület (28) analitika (6) beszédtechnológia (13) big data (55) bing (14) blogkereső (6) CEU (6) clustering (6) conTEXT (8) dashboard (6) data science (9) deep learning (18) egészség (7) egészség kereső (7) előadás (7) emócióelemzés (35) Facebook (9) facebook (8) gépi tanulás (18) google (59) Google (33) gyűlöletbeszéd (7) hackathon (10) hálózatelemzés (14) intelligens keresés (6) internetes keresés (35) internet hungary (6) képfeldolgozás (8) képkereső (8) keresés (87) kereséselmélet (8) keresési felület (6) keresés jövője (57) keresés problémái (41) keresők összehasonlítása (9) keresőmotor (16) keresőoptimalizálás (8) kereső szándéka (11) kereső tanfolyam (9) kereső teszt (15) kognitív nyelvészet (12) konferencia (46) könyvajánló (25) korpusznyelvészet (14) közösségi keresés (8) közösségi média (8) különleges keresők (7) kutatás (9) LDA (10) lda (10) live (13) machine learning (9) magyar kereső (9) marketing (8) meetup (41) mesterséges intelligencia (19) metafora (7) mobil (37) mobil keresés (17) Neticle (9) NLP (8) NLP meetup (17) Nuance (9) nyelv (7) nyelvészet (32) nyelvtechnológia (76) open data (12) open knowledge (7) orosz (6) Pennebaker (6) politikai blogok (22) Precognox (65) Precognox Labs (14) Python (14) R (19) spam (6) statisztika (12) számítógépes nyelvészet (9) szemantikus keresés (19) szemantikus kereső (9) szentimentelemzés (37) szöveganalitika (7) szövegbányászat (22) társadalomtudomány (7) tartalomelemzés (56) tartalomjegyzék (6) tematikus kereső (20) topik modellek (6) twitter (15) Twitter (18) vállalati kereső (7) vertikális kereső (9) vizualizáció (13) yahoo (27) Címkefelhő

A blog tartalmai CC licenc alá tartoznak

Creative Commons License
Kereső Világ by Precognox Kft. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Based on a work at http://kereses.blog.hu/.
Permissions beyond the scope of this license may be available at http://precognox.com/.

A Kereső Világ blogon közölt tartalmak a Precognox Kft. tulajdonát képezik. A tartalom újraközléséhez, amennyiben nem kereskedelmi céllal történik, külön engedély nem szükséges, ha linkeled az eredeti tartalmat és feltünteted a tulajdonos nevét is (valahogy így: Ez az írás a Precognox Kft. Kereső Világ blogján jelent meg). Minden más esetben fordulj hozzánk, a zoltan.varju(kukac)precognox.com címre írt levéllel.

Creative Commons License

Nevezd meg! - Ne add el! - Ne változtasd!

 

Mi az a nowcasting?

2014.03.24. 10:31 Szerző: Zoltán Varjú Címkék: Google nowcasting GoogleTrends GoogleCorrelate

Egyik kedves olvasónk nekünk szegezte a kérdést, hogy akkor most mi ez a nowcasting őrület. A legegyszerűbb válasz az, hogy az ún. high-frequency real time, azaz nagyon gyorsan frissülő valós idejű adatok segítségével beleláthatunk a jelenbe. Ez elsőre nem tűnik egy nagy dobásnak, de gondoljunk bele abba, hogy a legtöbb gazdasági statisztikát havonta közlik, és általában bizonyos időközönként ki is igazítják a jelentéseket. Ilyen körülmények között nagyon hasznos lehet látni a pillanatnyi állapotot is, amire már lehet rövidtávú előrejelzést is adni. A hosszabb válaszhoz a mindenki által ismert Google eszközeit hívjuk segítségül.

gc01.PNG

A Google Trends eszközt nagyon sokan kedvelik, mivel betekintést nyújt egy-egy keresési kifejezés népszerűségébe és immár minden év végén szerepelnek a hírekben az ún. Zeitgeist helyezettek, azaz egy térség legnépszerűbb keresései. A Google kutatói 2009-ben a Nature-ben publikálták tanulmányukat arról, hogy eszközük az influenza trendek előrejelzésében is hasznosítható, s innét nem volt megállás.

 

A Google vezető közgazdásza Hal Varian szintén 2009-ben publikálta híres Predicting the Present with Google Trends című tanulmányát, ami a nowcasting irodalomban legtöbbet idézett mű lett. Varian kutatásai alapozták meg a Google Correlate eszközt, ami tkp. lehetővé teszi, hogy a felhasználó által megadott idősorhoz a Google Trends adataiból automatikusan megkapjuk azon idősorokat, melyek korrelálnak adatainkkal.

gc02.PNG

Habár fantasztikus eszközt adott kezünkbe a Google, nem árt megjegyezni, hogy maga Varian is arra ösztönöz mindenkit, akinek hasonló adatai vannak, hogy próbálják meg ezeket valahogy kombinálni. Sajnos/szerencsére azonban nehezen elképzelhető, hogy a hitelkártya adatok, vagy éppen a kiskereskedelmi forgalom adatai elérhetők lesznek mindenki számára. Azonban hatalmas mennyiségű adatot gyűjt immár a kormányzati szektor is, ezek általában amúgy is nyilvánosak, érdemes ezeket elérhetővé tenni, mivel így az ipar is növelheti hatékonyságát, továbbá a civil kontroll és a tudományos elemző munka eredményessége is növelhető így.

Érdemes megjegyezni, hogy a nowcasting területén alkalmazott korrelációs módszerek nem szólnak az okságról! Minden statisztika órán elhangzik, hogy a korreláció nem jelent okságot, a Wikipedia pedig külön szócikket szentel a "correlation does not imply causation" frázisnak. Ezért az ilyen vizsgálatokat fogadjuk egészséges szkepticizmussal!

cell_phones.png

 

A Kereső Világ a Precognox Precognox szakmai blogja A Precognox intelligens, nyelvészeti alapokra építő keresési, szövegbányászati és big data megoldások fejlesztője.

Szólj hozzá! • Kövess Facebookon • Iratkozz fel értesítőre

A bejegyzés trackback címe:

https://kereses.blog.hu/api/trackback/id/tr725876326

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása