Minden innováció egyben "kreatív rombolás", hiszen egy új technológia hatására általában sokkal hatékonyabban végezhető el egy adott feladat, a hatékonyság pedig gyakran egyet jelent azzal, hogy kevesebb ember is elvégezheti ugyanazt a munkát. Erik Brynjolfsson és Andrew McAfee Race Against The Machine című könyve remekül mutatja be, hogy a hagyományos fehérgalléros állások is veszélybe kerültek immár a big data előretörése miatt. A Palantir Technologies remek példa arra, hogy miképp alakul át a hagyományos "policy institute" adatvezérelt szervezetté.
Elég egy pillantást vetnünk a Palantir álláshirdetéseire és láthatjuk egyszerre keresnek elemzőket és fejlesztőket. A fejlesztői pozíciók azonban többségben vannak. A hagyományos elemző cégekhez hasonlóan több városban is jelen van a cég (az angolszász világot szépen lefedik már) elemző blogot is visznek, ugyanakkor van külön tech blogjuk is. Ez a furcsa kettősség annak köszönhető, hogy a Palantir egy adatvezérelt cég, célja nem a direkt elemzések készítése, hanem hogy elemzési infrastruktúrát építsen ki ügyfeleinek.
A Palantir két API-t ajánl, Gotham és Metropolis, melyek lefedik az adatelemzés szokásos területeit az online adatok begyűjtésétől a statisztikai elemzésen át az adatvizualizációig. Alapesetben ezeket az API-kat használhatja a mezei ügyfél, de az igazán "nagy halak" azok, akikhez "be kell települni", azaz egy-két elemzőt és fejlesztőt kell kiküldeni szerződött partnerhez, hogy integrálják a Palantir technológiáját meglévő rendszereikhez és személyre szabhassák az elemzéseket.
Hogy mennyire működőképes ez a modell az még a jövő kérdése. A Palantir ügyfelei között vannak kormányzati (állami és önkormányzati igazgatási, védelmi és egészségügyi intézmények) és üzleti szereplők is, továbbá ingyenesen (ill. nagyon kedvezményes áron) kínálják szolgáltatásaikat NGO-knak és a közösségi újságírásnak. A következő évek izgalmasnak ígérkeznek, hiszen várhatóan újabb szereplők jelennek meg a piacon és a hagyományos elemzőcégek is lépni fognak valamit.