Korábban már bemutattuk a Wavii-t. Most, hogy már nem szupertitkos módon üzemel, egy kicsit közelebbről is megvizsgáljuk mit is tud.
A Wavii alapötlete egyszerű, hamár úgyis sokan a Facebook-on megosztott híreket olvassák, miért ne használjuk a közösségi hálót egy hírfolyam összeállítására. A lájkolások egész jól leírják egy felhasználó preferenciáit, ezek alpján lehet különböző érdeklődési köröket is felajánlani számára. Mivel egy rendes Facebook felhasználó amúgy is szeret lájkolgatni, a hírfolyamon is adjuk meg neki ezt a lehetőséget, így szépen magának taníthatja be a rendszert. Ez így leírva persze nagyon egyszerűnek és ötletesnek tűnik, de a képlet ennél sokkal bonyolultabb.
A választható témák oldalon elvileg olyan dolgok jelennek meg, melyek Facebook profilunk alapján érdekelhetnek minket. Azonban gyakran megesik hogy valahogy félresikerül ez az ajánlás, pl. gondolom Chris Jericho és a milanoi Scala azért került a nekem ajánlottak közé mert lájkoltam a Jericho tévésorozatot és a Scala programozási nyelvet. A frissítés ("Refresh") gombot nyomva új ajnlásokat kapunk, de ezek általában egyre távolabb állnak tényleges érdeklődéi körünktől.
Kapunk egy egyszerű és könnyen áttekinthető profilodalt is, sőt a Twitter-hez hasonlóan aszinkron (azaz itt nem a tényleges ismertség vagy barátság alapján választjuk ki kit követünk és ezt a viszonyt nem kell a követett személynek jóváhagynia, sőt nem kell visszakövetnie minket) követhetünk más felhasználókat. Hiába töltöttem hosszú perceket kétszer is azzal hogy kövessek embereket, ez nem jelent meg a profilomon. Lehet még nem működik ez a funkció élesben...
A hírfolyam spártai egyszerűsége nekem kifejezetten tetszik. Átláltható és egyszerű, az egyes hírekről csak a rövid leader, esetleg egy kép jelenik meg.
Több dolgot is tehetünk egy hírrel. Szerethetjük, utálhatjuk, elcsodálkozhatunk rajta. Ez talán túl sok. Annyi biztos hogy a rendszer tanul és egyre jobban kiszolgálja az ízlésünket ha szorgalmasan lájkoljuk vagy utáljuk a híreket. Ez viszont nem feltétlenül jó, hiszen így esélyünk se lesz valami érdekes újdonságot találnunk, vagy netalán nézeteinkkel ellentétes véleménnyel szembesülni. A filter bubble a Wavii esetében úgy gondolom valós veszély, ha valakit nem csak a saját kis világa érdekel, akkor válassza inkább a Prismatic-ot.