Az internet egyik legnépszerűbb, nagyon gyorsan terjedő tudásbázisa a wikipedia online enciklopédia. Rengeteg dologról található már benne leírás, számos adat. Sokszor viszont még ebben is nehéz eligazodni, megfelelő összefüggéseket, valóban releváns információkat megtalálni. A Freebase és a dbpedia két olyan kezdeményezés, amelyek más szempontok alapján és más célkitűzéssel, de mindketten a wikipedia adataira alapozva építették fel szemantikus tudásbázisukat.
Egy-egy kifejezésre keresve megtalálhatjuk, hogy milyen jelentések tartoznak az adott szóhoz, majd a kiválasztott jelentés alapján részletes adatok és kapcsolatok is kiderülnek.
Mindkettőben közös, hogy ingyenesen hozzáférhetőek, felhasználhatóak (rdf formátumban is), a wikipedia változásait automatikusan követik. Elvileg mindkettő többnyelvű - rengeteg magyar adat is megtalálható - bár a felhasználói felület a Freebase esetén egyelőre csak az angolt kezeli, az adatok azonban itt is rendelkezésre állnak.
A legjelentősebb eltérések, hogy a Freebase közvetlenül szerkeszthető a felhasználók által (míg a dbpedia csak a wikipedia-ban történt változtatásokat érzékeli), valamint, hogy a Freebase a wikipedia-n kívül más forrásokat is felhasznál.
Nagy az átfedés a két adatbázis között, sok kifejezés esetén meg is valósult már az összeköttetés, egymás kiegészítése, bár kérdés marad, hogy kinek érné meg és mennyire volna hasznos a két rendszer egyesítése. Addig is mindkettő kitűnően alkalmazható adatjellegű információk és összefüggések egyszerű keresésére, saját szemantikus adatbázisok alapjaként való felhasználásra.